Biegunka u niemowlaka - co podać?

Biegunka u niemowlaka – co podać?

Biegunka oraz dieta
Wszystkie odżywcze substancje, które zawarte są w mleku, a przede wszystkim białko bardzo dobrze wpływa oraz regeneruje błonę śluzową jelit. Jeśli nasze niemowlę karmione jest jeszcze piersią, to wskazane jest zatem aby je podawać. Niemowlak, który karmiony jest nienaturalnym mlekiem matki, także powinno zostać mu podawane dalej. Gdy nasz maluch nie ma w tym czasie apetytu, powinniśmy zacząć podawać mu bardzo małe porcje, ale za to częściej. Na biegunkę u niemowlaka są również inne domowe metody. Może być to na przykład ugotowana marchew w wodzie z małą ilością soli, a później zmiksowana.

Probiotyki na biegunkę
Podczas biegunki u niemowlaka bardzo ważne są też preparaty probiotyczne. Są ich różne rodzaje. Działanie poszczególnych szczepów bakterii probiotycznych jest różne i nie wszystkie są tak samo skuteczne. Najskuteczniejsze są preparaty, które zawierają szczepy takie jak: Lactobacillus rhmnosus GG, Saccharomyces boulardii, a także Bifidobacterium lactis Bb12 i dodawane są do nie wszystkich mlecznych mieszanek z probiotykami. Spore znaczenie ma również dawka probiotyku. W ciągu jednej doby niemowlę powinno przyjąć dawkę równą około pięć miliardów kolonii bakteryjnych. Ważne jest zatem, aby dokładnie przeczytać zawartą ulotkę, w której opisana jest ich zawartość, a także opisana jest dawka jaką należy podać naszemu maluszkowi.
Bardzo ważne! Gdy nie zaleci lekarz, to nie podajemy naszemu dziecku nieznanych leków na biegunkę. Mogę one przede wszystkim doprowadzić do zalegania kału w jelitach u maluszka, a nie jest to zdrowe dla naszego dziecka.

Nawadnianie organizmu podczas biegunka u niemowlaka
Naszemu dziecku musimy w ten czas podawać dużo płynów. Tak jak u osób dorosłych jak i małych dzieci jest najważniejsze, aby dostarczyć je organizmowi, aby przede wszystkim pozbył się toksyn z organizmu. Bardzo ważne jest żeby nasz maluszek uzupełniał niezbędne płyny, które stracił poprzez oddawanie stolca. Gdy karmimy zatem piersią, to powinniśmy go karmić jak najczęściej. Jeśli dziecko pije z butelki, to podajemy mu zatem dodatkowe płyny. Mogę to być na przykład soki warzywno – owocowe, przegotowana i ostudzona woda lub herbatki i koniecznie bez dodatku cukru na przykład ziołowe lub owocowe w odpowiednich ilościach. Cukier niestety fermentuje się w jelitach.
Lekarz podczas konsultacji może również zalecić specjalne preparaty, które uzupełniają elektrolity w organizmie dziecka. Jest to bardzo ważne, aby zapobiec odwodnieniu. Takie preparaty są bardzo skuteczne i bardzo dobrze wchłaniają się u niemowlaka przez jelitowe kosmki, ponieważ reszta innych elektrolitów tylko przez nie przechodzi. Rodzic podczas maluszka biegunki powinien zapisywać ile dziecko wypiło płynów w danym dniu i potem skonsultować to z lekarzem, aby lekarz wiedział jaką odpowiednią dawkę oraz porcję płynów ustalić naszemu dziecku. Podawanie płynów doustnie jak i dożylnie jest oczywiście tak samo skuteczne, gdy podaje się je niemowlakowi w zalecanej przez lekarza dawce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here