Cesarskie cięcie

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, czas odpoczynku, refleksji nad dotychczasowym życiem, czas oczekiwania. Kobieta w ciąży jest skupiona na swoim zdrowiu i na tym, aby jej dziecko rozwijało się harmonijnie, aby urodziło się zdrowe. Niemal każda będąca w błogosławionym stanie nieustannie martwi się los swojego maluszka, o jego zdrowie i czy na pewno rozwiązanie zakończy się pomyślnie dla nich obojga.
Wiele kobiet w ciąży przesadnie dba o siebie w trosce o swojego maluszka. Nie spacerują w zimie, bo zmarzną, nie jedzą słodyczy i mięsa, bo niezdrowe dla dziecka. Żyją w ciągłym stresie i niepokoju,a to dużo bardziej szkodzi dziecku niż kawałek czekolady czy smażony kotlet schabowy.
Kobiety w ciąży, zwłaszcza w końcowym jej okresie obawiają się samego porodu, rozwiązania ciąży. Myśl o porodzie naturalnym paraliżuje kobiety, powoduje,że postrzegają poród naturalny jako straszne przeżycie, które wywołuje u nich ogromny strach. Jest to strach przed cierpieniem i bóle, którego doświadczyły ich matki i babki. Jednak poród dawniej wyglądał nieco inaczej niż dzisiaj. Dawniej nie stosowano środków przeciwbólowych, znieczuleń, których dzisiaj nie odmawia się kobiecie rodzącej.
Kobieta w dzisiejszych czasach ma dużo większy komfort rodzenia. Może ją wspierać w tych trudnych chwilach partner, bądź bliska jej osoba(ktoś z rodziny, przyjaciółka).
Mimo tego, kobiety i tak nie chcą rodzić naturalnie. Wybierają wygodniejszą dla siebie opcję porodu przez cesarskie cięcie. Nie zdają sobie sprawy, że to jednak jest bardzo poważna operacja, nie zawsze musi zakończyć się szczęśliwie zarówno dla matki jak i jej dziecka.
Kobiety wybierając to rozwiązanie nie są świadome, że powrót do zdrowia zajmie im znacznie więcej czasu niż po porodzie naturalnym.
Połóg po cc to długi i bolesny proces powrotu do zdrowia.
Trudno gojąca się blizna po cięciu przysparza kobiecie wiele bólu, przez który trudno jej opiekować się maleństwem.
Już w samym szpitalu, po zabiegu cesarskiego cięcia, kobieta jest wyłączona z opieki nad jej nowonarodzonym dzieckiem. Musi przez dłuższy okres czasu leżeć nieruchomo, pozwolić aby narkoza przestała działać. Przez cały pobyt w szpitalu,dzieckiem zajmują się praktycznie pielęgniarki, które karmią i przewijają dziecko. Karmienie piersią jest niemożliwe, bo kobieta nie może się ruszać i odczuwa silny ból brzucha po cięciu. To wszystko sprawia,że czuje się odizolowana od swojego dziecka, brakuje jej kontaktu z nim, możliwości wzięcia na ręce, tak, jak to robią kobiety po porodzie naturalnym.
Po powrocie do domu sytuacja nie poprawia się. Połóg po cc uniemożliwia młodej mamie samodzielną opiekę nad maluszkiem, potrzebuje ona pomocy i wsparcia. Często jest rozżalona, że sama nie może zajmować się sowim dzieckiem. Ponadto trudno gojąca się rana mocno doskwiera i nie daje o sobie zapomnieć.
Połóg po cc to trudny czas dla świeżo upieczonej mamy. Mimo, że sam poród był dla niej bezbolesny i nie będzie go wspominała jako traumatycznego przeżycia, jak to czynią niektóre kobiety po naturalnym porodzie, to jednak pełny powrót do zdrowia będzie znacznie dłuższy niż po porodzie naturalnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here