Pies to przyjaciel człowieka, kochana i wierna istota. Takie słowa często słyszymy na temat naszych czworonożnych przyjaciół.
Zazwyczaj okazują się one prawdą i są w pełni zasłużone. Pies niewątpliwie jest wiernym i oddanym towarzyszem człowieka. Takim, co trwa przy swoim panu, niezależnie od jego nastroju czy warunków, jakie mu zapewnia. Pies jest szczęśliwy wtedy, kiedy może być blisko człowieka, którego kocha. Tylko taki układ zapewnia mu równowagę psychiczną.
Czasem jednak zdarza się,że pies, który z natury jest łagodny i delikatny zmienia się w agresywną bestię. Co zrobić, kiedy nasz pupil ma na swoim koncie ugryzienie człowieka, dziecka?
To bardzo trudna kwestia do zbadania. Jeżeli byliśmy świadkami takiego zajścia, to możemy wtedy realnie ocenić sytuację i potwierdzić agresję psa. Jeśli natomiast znamy ją tylko z relacji świadków(w tym przypadku jest to małe dziecko bądź jego opiekun) sytuacja już nie przedstawia się tak kolorowo.
W sytuacji, kiedy nasz pupil ugryzł dziecko, a my byliśmy poza zasięgiem wzroku (mogło się to wydarzyć np. w naszym domu), zdani jesteśmy tylko na ocenę sytuacji osoby spokrewnionej z ofiarą (dzieckiem), najczęściej matki. Ta ocena nie jest niestety obiektywna. Matka jest przerażona całym tym zdarzeniem, pogryzieniem swojego dziecka i nawet nie jest w stanie realnie ocenić sytuacji. Zazwyczaj wina spada na psa, jako, że nie potrafi się bronić i jest tylko zwierzęciem. Dziecko pogryzione przez psa jest w w szoku i nie dostarczy nam cennych informacji o przebiegu zajścia.
Jeżeli pogryzienie jest na tyle poważne, że dziecko musi pojechać do szpitala, nasz pies zostanie skierowany prawdopodobnie na szereg badań, które potwierdzą bądź wykluczą jego agresję. Nie znamy czynnika, który spowodował tą napaść. Być może podczas naszej nieuwagi, dziecko drażniło lub dokuczało psu, co spowodowało z jego strony atak. Nienauczone postępowania z psem, mogło sprawić mu ból i spowodować ugryzienie. Oczywiście żadna sytuacja nie usprawiedliwia postępku naszego pupila, ale zastanawiające jest, czemu łagodny i z natury spokojny pies doprowadzony zostaje do takiego stanu.
Dziecko pogryzione przez psa to temat bardzo trudny, bo z jednej strony mamy przecież małego poszkodowanego człowieka, który bardzo cierpi, a z drugiej żywego zwierzaka, którego los zależy od prawidłowej oceny sytuacji. Jeśli zwierzę zaatakowało dziecko znienacka, na spacerze czy blisko swojego kojca, to należy rozważyć uśpienie takiego psiaka, bo jego agresja jest niepokojąca i napad na dziecko był świadomy i celowy.
Jeśli jednak psiak bronił się przed dzieckiem zadającym mu ból i cierpienie lub zabierającym mu jedzenie z jego własnej miski, to uśpienie takiego psa będzie krzywdzące i niesprawiedliwe dla niego i dla jego pana.
Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy od najmłodszych lat uczyli prawidłowego postępowania z psem. Uczmy go wrażliwości i empatii, dostrzegania wartości życia takiego zwierzaka. Tłumaczmy, żeby nie zaczepiać obcych psów, bo takie zachowanie może skończyć się dla dziecka tragicznie.