Czy gry komputerowe są dobre dla dzieci?

Gry komputerowe, uznawane za największe zło tego świata, nie są wcale takie straszne, jak to często się o nich mówi. Wykorzystywane bez przerwy i stające się najważniejszym elementem życia oczywiście utrudniają wiele spraw i koniec końców zastępują graczom normalnych ludzi. Tego właśnie najbardziej obawiają się sami rodzice. Nie chcą, by ich pociechy grały w gry traktory dla dzieci, bo boją się, że prędzej czy później ta zwykła rozrywka przerodzi się w szkodliwy i opanowujący całe ich życie nałóg. Mimo wszystko gry komputerowe mogą być dobre także i dla maluchów. Powinny być po prostu dostosowane o wieku dziecka, jego ogólnej wrażliwości, zainteresowań i poziomi wiedzy. Muszą być też ciekawe dla małego gracza, gdyż w przeciwnym wypadku szybko zniechęci się on do korzystania z komputerów. Według samych specjalistów zajmujących się dbaniem o prawidłowy rozwój malców gier komputerowych nie trzeba się aż tak bardzo obawiać. Często to rodzice nadają im negatywnej wartości, podczas gdy czasem mogą one wspomagać sam rozwój malców.

Właściwie gry komputerowe na pewno okażą się pomocne w wielu przypadkach. Zapewnią i dzieciom, i samym ich rodzicom mnóstwo niepodważalnych korzyści. Rozwiną wiele dziecięcych umiejętności – m.in. spostrzegawczość, koncentrację czy funkcje poznawcze. Pozwolą dziecku na samodzielne podejmowanie decyzji, pokazując, jak wpływają one na dalsze etapy gry – tak jak dzieje się to w prawdziwym życiu. Nie zawsze też gracze zwyciężają w swoich rozgrywkach. Nierzadko muszą pogodzić się z porażką i kilkukrotnie przechodzić ten sam etap, aby przejść do następnego etapu. Jest to cenna lekcja cierpliwości. Jeżeli maluch rzeczywiście chce zwyciężyć w swojej grze, musi poświęcić jej sporo uwagi i czasu, zastanowić się nad swoimi wyborami i tak wyeliminować popełnione błędy, aby tym razem naprawdę wygrać. Uczy się jednocześnie przyjmowania porażek. A tych w dalszym życiu spotka całkiem sporo, dlatego dobrze by było, by nauczył się z nimi radzić już w młodości.

Jak jednak wybrać właściwą grę komputerową dla dziecka? Czy u kilkulatka dobrze sprawdzą się gry traktory dla dzieci, czy jednak bardziej zainteresują go klasyczne łamigłówki lub proste krzyżówki? Według psychologów zakup pierwszej gry komputerowej powinien być bardzo dobrze przemyślany. Nie należy tej decyzji podejmować pochopnie czy w przypływie emocji. Rodzice muszą przemyśleć stan emocjonalny swojej pociechy, ocenić jej wrażliwość i postarać się przeanalizować aktualny stan jej wiedzy. Gra musi być też dopasowana do urządzenia, na którym maluch będzie z niej korzystać. Przeważnie bowiem małe dzieci nie posługują się jeszcze zwykłymi komputerami. Wolą sięgać po poręczne tablety lub smartfony, właśnie na nich grając w różnorodne gierki. Można je pobrać zupełnie za darmo w wirtualnym sklepie należącym do danego operatora. Często w tych mini gierkach występują popularne postacie z różnych bajek, którymi dziecko od razu może się zafascynować, chcąc poznać dalsze losy swoich ulubionych bohaterów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here