Jak rozpoznać skazę białkową?

Pojawienie się dziecka na świecie to dla większości osób cudowna okazja. Jednakże niemowlę jest niesamowicie delikatną istotą, która wymaga olbrzymiej energii oraz troskliwej opieki. Dlatego też rodzice zawsze powinni postarać się dokształcić co nieco, jeżeli chodzi o najbardziej powszechne dolegliwości, na jakie mogą cierpieć nowo narodzone dzieci.
Skłonność do rozwoju różnego rodzaju schorzeń oraz przypadłości u niemowląt wynika oczywiście z tego, że ich układ immunologiczny wciąż nie jest odpowiednio rozwinięty. Układ odpornościowy potrzebuje czasu do tego, aby nauczyć się odróżniać prawdziwe zagrożenia od fałszywych alarmów. Zanim to jednak nastąpi, dziecko jest narażone na wiele nieprzyjemności, zwłaszcza jeżeli rodzice nie będą odpowiednio uważnie pilnować tego, na jakie objawy cierpi dziecko.
Poza zwykłymi chorobami zakaźnymi, tym na co trzeba uważać u małych dzieci, to pierwsze oznaki alergii. Reakcje alergiczne mogą wynikać z bardzo wielu różnych przyczyn, jednakże większość z nich ma podstawy w pokarmie, jaki podawany jest dziecku na co dzień. Tak zwana skaza białkowa jest tylko jednym z wielu różnego rodzaju alergii pokarmowych, na jakie może cierpieć dziecko. Jak rozpoznać skazę białkową u niemowlaka? Otóż najczęściej pojawiającym się objawem przy skazie białkowej są różnego rodzaju wybroczyny na skórze niemowlaka. Są to objawy atopowego zapalenia skóry, które tworzy zmiany o nienaturalnym zaczerwienieniu. Są to błyszczące i łuszczące się plamy na skórze dziecka, pojawiające się na twarzy lub reszcie ciała. Wiele zależy też od stopnia zaawansowania rozwoju objawów skazy białkowej.
Skaza białka ma swoje podłoże w spożywaniu pokarmów, bogatych w białka, zwłaszcza w białka zwierzęce. Pojawia się już tak wcześnie jak w pierwszym miesiącu życia dziecka. Pokarmy, które najczęściej wywołują tego typu objawy to oczywiście wszelkie pochodne mleka krowiego, ale także i mleka innych gatunków. Również i jaja oraz przetwory jajeczne mogą dawać objawy. W niektórych przypadkach źle tolerowane są także różnego rodzaju typy mięsa, takie jak wołowina lub wieprzowina. Jak zatem widać, skaza białkowa może być powodowana przez bardzo wiele pokarmów, które często stanowią podstawę diety.
Wykrycie skazy białkowej zmusza nie tylko do zmodyfikowania diety dziecka, ale także do zmodyfikowania diety matki, jeżeli karmi ona piersią. Bezpiecznymi zamiennikami są takie produkty jak niektóre kasze, makarony, mięso indycze lub z kurczaka. Jeżeli zaś chodzi o mleko, to dobrym pomysłem jest zainwestowanie w mleko specjalnie modyfikowane dla alergików. Jest ono całkowicie pozbawione alergenów wywołujących skazę białkową i stanowi doskonałe rozwiązanie w zdecydowanej większości przypadków.
Jak zatem widać, skaza białkowa może być dolegliwością uporczywą i wymagającą wprowadzenia solidnych zmian. Jednakże dla dobra dziecka, najlepiej zawsze jest reagować szybko i dzięki temu zaoszczędzić sobie niepotrzebnych zmartwień. Wszakże nie ma ważniejszego dobra, niż dobro dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here