Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?

Populacja dzieci w Polsce wzrasta – dzięki programom społecznym, coraz częściej dochodzi do zapłodnień i do kolejek w szpitalach na porodówce. Co to sprawia? Przede wszystkim współczynnik urodzeń i wpływ na rozwój społeczny. Stajemy się coraz częściej społeczeństwem odmłodzonym – już nie starzejącym się. Wpłynęło to również na liczbę gier i gier planszowych kupowanych przez rodziców i krewnych dla małych członków rodziny. Czy wiemy tak naprawdę jednak, jakie gry potrzebujemy i jakie przyniosą wpływ dla naszych dzieci?
Przede wszystkim powinniśmy inwestować w gry matematyczne dla dzieci, które rozwiną prawą półkulę u dzieci i sprawią, że będą lepiej liczyć i myśleć na zajęciach w szkole. Zaowocuje to bardzo szybko – dzieci będą szybciej rozumować i się uczyć, a co za tym idzie – zaczną być samodzielne i nie będą potrzebować tyle uwagi co ich, niegrający rówieśnicy. Ważne jest również to jakiego typu gry kupujemy – do wyboru mamy te połączone z aktywnościami, które trenują zręczność dziecka jak i te, które są bardziej statyczne – czyli wytężają pracę umysłową. Dobrym zakupem są obie wersje – w zależności od nastroju dziecka będzie można używać kilka z nich naprzemiennie, aby dziecko się nie nudziło i chętnie brało udział w tego typu grach. Co jeszcze wpływa na rozwój dziecka? Przede wszystkim rówieśnicy i kontakt z nimi. A gry poprawiają te umiejętności – ćwiczą bardzo często pracę zespołową.
Rówieśnicy to także element, którym można się zajmować myśląc o zabawie i edukacji. Rozwój społeczny dziecka to o wiele ważniejszy element niż niekiedy edukacja. Bez tego dziecko będzie się czuło odizolowane, nieumiejętnie prowadząc wszelakie rozmowy towarzyskie i rozwijające. Co więcej, postawa wycofania z życia klasy i szkoły sprawia, że dziecko będzie czuło się niepotrzebne i będzie brakować impulsu i motywacji do działania. Dlatego zachęca się od najmłodszych lat do wspólnego wychodzenia na różnego typu atrakcje; od kina po wyjście na lody do lodziarni, czy wyjście na plac zabaw.
Jak jeszcze pomóc dziecku w rozwoju? Przede wszystkim zadbaj o jego dobre warunki do pracy – małe dziecko równie szybko się nudzi, co interesuje danym tematem, co sprawia, że gdy nie będzie osiągało ciągłych impulsów jego wydajność w pracy spadnie, a dziecko się będzie zniechęcać. Częstym problemem okazuje się również niechęć w chodzeniu do szkoły – warto zastanowić się nad przyczynami, zamiast dopatrywać się lenistwa w swoich pociechach. Przyczyna może być bardzo różna – od wykluczenia społecznego, po ataki ze strony rówieśników, aż po problemy z opanowaniem materiału do nauki. Być może zbyt agresywne otoczenie, które źle wpływa na dziecko? A być może po prostu jest to chwilowa niechęć. Zawsze na tego typu tematy trzeba rozmawiać z dzieckiem – inaczej problem może się tylko pogłębić, a nieobecność w szkole może być przyczyną drugoroczności, która w dłuższym okresie czasu może okazać się zgubna i powodować kolejne problemy na ścieżce edukacyjnej dziecka. A to z kolei będzie prowadziło do problemów emocjonalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here