zawał serca

Każdego roku przybywa osób dotkniętych chorobami serca. Coraz więcej jest też osób narażonych na ich rozwój. Czynnikami ryzyka są te modyfikowalne i niemodyfikowalne. Podstawowym narzędziem służącym do oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych jest tablica SCORE. Czym jest i w jaki sposób z niej korzystać? Jakie są modyfikowalne i niemodyfikowalne czynniki ryzyka? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/choroby-serca-jak-im-zapobiegac/ 

Tablica SCORE – czym jest? 

Podstawowym narzędziem, które służy do oceny ryzyka sercowo-naczyniowego jest tabela SCORE. Została opracowana Na podstawie analizy obejmujących tysiące mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych. Tabela ta służy do oszacowania ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego w ciągu następnych 10 lat. Opracowano dwie takie tablice. Dla populacji wysokiego oraz niskiego ryzyka. Polska jest krajem, który znajduje się w wysokiej grupie ryzyka. 

W jaki sposób korzystać z tabeli SCORE? 

Jest to skala uwzględniająca najistotniejsze czynniki ryzyka. Zalicza się do nich wiek, płeć, poziom cholesterolu we krwi, wartość ciśnienia tętniczego oraz palenie papierosów. Na początku należy odnaleźć kwadrat uwzględniające wiek, płeć oraz palenie papierosów, a następnie w wytypowany w ten sposób kwadracie wyszukać miejsca, w którym krzyżują się wartości skurczowego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.

W taki sposób możemy odczytać ryzyko wystąpienia chorób serca, któremu odpowiadają odpowiednie barwy na tablicy: 

  • kolor ciemnozielony – ryzyko poniżej 1%
  • kolor jasnozielony – ryzyko ok. 1%
  • kolor żółty – ryzyko 2%
  • kolor pomarańczowy – ryzyko 3 – 4%
  • kolor czerwony – ryzyko 5 – 9%
  • kolor ciemnoczerwony – ryzyko 10 – 14%
  • kolor bordowy – ryzyko 15% i większe

Ryzyko wyższe niż 5% uważa się za duże. Tabela pozwala oszacować ogólne ryzyko rozwoju chorób serca, nie uwzględniając jednak wszystkich czynników. Okazuje się bowiem, że czynników takich jest znacznie więcej, niż sugeruje tabela SCORE. 

Modyfikowane czynniki ryzyka chorób serca 

Poprzez wieloletnie badania i analizy wytypowano najistotniejsze modyfikowalne czynniki ryzyka chorób serca. Ich występowanie odpowiada za zdecydowaną większość przypadków. Na szczęście są to czynniki modyfikowane, czyli w łatwy sposób można je wyeliminować i znacząco zredukować ryzyko chorób serca.

Do takich modyfikowalnych czynników chorób serca zalicza się: 

  • otyłość, a zwłaszcza otyłość trzewną
  • cukrzycę typu 2 oraz poprzedzającą ją insulinooporność
  • zespół metaboliczny
  • palenie papierosów
  • nadciśnienie tętnicze
  • dyslipidemię, czyli zaburzenie profilu lipidowego krwi 

Jakie są niemodyfikowalne czynniki ryzyka chorób serca? 

Na wystąpienie niektórych czynników ryzyka nie mamy wpływu. Mowa tutaj o czynnikach takich jak wiek czy płeć. Ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych rośnie wraz z wiekiem, a wynika to przede wszystkim z dużego oddziaływania innych czynników ryzyka, a także częstego występowania chorób współistniejących. 

Niemodyfikowalnym czynnikiem ryzyka jest również dodatni wywiad rodzinny w kierunku chorób serca, szczególnie niepokojące jest wystąpienie choroby serca u rodziców, dziadków czy rodzeństwa przed 55 rokiem życia dla mężczyzn oraz 65 roku życia dla kobiet. 

Zobacz też: http://www.wizjatv.pl/jakie-sa-przyczyny-uderzen-goraca/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here