Jaki leżaczek dla dziecka wybrać?

Im człowiek jest starszy, tym mniej snu zaczyna potrzebować. Już po sześciu godzinach spędzonych w łóżku czuje się wypoczęty, wstaje z pełną dozą energii i jest gotowy do przeżycia kolejnego dnia wypełnionego rozmaitymi obowiązkami. Póki jednak dziecko nie osiągnie pewnego wieku, tego snu będzie potrzebować naprawdę wiele. Zacznie się go domagać tuż po porannym śniadaniu, po zjedzonym obiadku czy podczas popołudnia. W przeciwnym wypadku stanie się marudne, może płakać, wiercić się i nie chcieć zasnąć. Aby zapewnić swojemu dziecku odpowiednią dawkę wypoczynku w ciągu dnia, warto pomyśleć o zakupie dodatkowego leżaczka. Podczas gdy maluszek będzie w nim sobie spokojnie wypoczywać, rodzic zajmie się oglądaniem telewizji, przygotowywaniem obiadu czy zwykłym sprzątaniem domu.

Jak jednak wybrać dobry leżaczek dla dziecka? Czy w ogóle każdy maluch potrzebuje takiego bujaczka, czy jest on jednak zbędnym elementem wyprawki dla noworodka? Opinie na temat leżaczków bywają skrajnie różne. Niektórzy rodzice wprost je uwielbiają i nie wyobrażają sobie bez nich wychowywania swoich pociech, inni krytykują je i to za wiele elementów. Na pewno można jasno przyznać, że taki leżaczek ułatwia życie samym opiekunom. Umieszczone w nim dziecko może wypoczywać lub spać w bezpiecznych dla niego warunkach, a rodzic w tym czasie zajmuje się czymś innym, na co wcześniej nie miał nawet jednej wolnej chwili. Może przygotować obiad dla całej rodziny, umieszczając dziecko w leżaczku tuż obok siebie i jednocześnie trzymając je z dala od nagrzanych urządzeń i ostrych naczyń. Jest to produkt wręcz stworzony dla zapracowanych mam, które zazwyczaj muszą wykonywać wiele czynności w jednym czasie, cały czas chcąc mieć na oku swoją pociechę.

Leżaczek dla dziecka jest też bardzo bezpiecznym sprzętem. Umieszczając w nim malucha, można mieć stu procentową pewność, że nic mu się nie stanie – nawet jeśli rodzic na moment odwróci od niego swój wzrok. Stabilnymi szelkami wystarczy przypiąć ciałko dziecka do leżaczka, aby nie mogło się ono samodzielnie z niego wydostać. Nie będzie w stanie wykonać bardziej energicznych ruchów czy jakkolwiek się przekręcić, co mogłoby się zakończyć poważną tragedią. Niektóre leżaczki, te droższe i bardziej specjalistyczne, odgrywają również rolę dodatkowych bujaków. Można je ustawić tak, by przez cały czas kołysały one dziecko. Delikatne bujanie zadziała na nie kojąco, uspokoi je i pozwoli mu się wyciszyć. Najprawdopodobniej będzie też pomocne przy zasypianiu – to świetna opcja dla rodziców, których dzieci zazwyczaj nie chcą spać.

Leżaczek dla dziecka bywa jednak krytykowany przez sporą grupę bardziej doświadczonych rodziców. Zazwyczaj negują go oni za ograniczanie ruchów dziecka. Przypięte pasami do samego siedziska nie jest w stanie się obrócić czy mocniej przekręcić, nie mogąc wybrać dla siebie w pełni wygodnej pozycji. Czasem też zbyt długie przebywanie w takim leżaczku negatywnie oddziałuje na dziecięcy kręgosłup. Może go przesadnie obciążać i zaburzać jego postawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here