Katar jest najczęściej niegroźny, ale za to bardzo uciążliwy. Nawet dorośli mają trudności z oddychaniem, ze spaniem czy normalnym funkcjonowaniem podczas nieżytu nosa, a dzieci dodatkowo nie potrafią same pozbyć się wydzieliny. Przez katar mają trudności z jedzeniem, sen jest niespokojny, co chwilę przerywany przez brak możliwości wzięcia oddechu. Jak zatem pomóc maleństwu?
Katar u niemowlaka – jak leczyć? To pytanie często pojawia się na forach internetowych dla mam. Zanim rodzice zdecydują się na pójście do pediatry, próbują domowych sposobów na ulżenie dziecku. Przede wszystkim powinniśmy odciągać wydzielinę z nosa dziecka. Na rynku dostępne są specjalne urządzenia pomagające w oczyszczaniu noska. W każdej aptece dostaniemy tak zwaną gruszkę lub bardziej nowoczesne aspiratory, które można podłączyć do odkurzacza. Nie martw się, siła ssania odkurzacza jest zredukowana przez aspirator, więc dla dziecka taki zabieg nie jest bolesny. Przed odciągnięciem kataru należy wykonać inhalację, która rozrzedza wydzielinę. Do noska można również wkropić mleko z piersi mamy, ponieważ ma działanie antybakteryjne. W aptece dostępna jest również woda morska, która rozrzedza katar.
Do snu należy układać dziecko na boku, na lekkim podwyższeniu. Można położyć pod dwie nogi łóżeczka książki lub użyć poduszki – klina, tak aby główka była wyżej niż reszta ciała. Ułatwi to spływanie wydzieliny, a co za tym idzie, maluchowi będzie się lepiej oddychać. Można też położyć dziecko na brzuchu, a pod wpływem grawitacji katar będzie sam wypływał z noska dziecka.
Skórę pod nosem warto posmarować maścią majerankową, która ułatwi oddychanie. Ma ona również właściwości antybakteryjne. W aptekach są również dostępne plastry z olejkami, które nakleja się na piżamkę. Warto również położyć w pobliżu łóżeczka lekko rozgnieciony ząbek czosnku. Intensywny zapach czosnku działa udrażniająco.
Zadbaj o nawilżenie powietrza w pokoju, ponieważ suche otoczenie podrażnia śluzówkę. Jeśli nie masz specjalnego nawilżacza powietrza, wystarczy że położysz mokre ręczniki na kaloryferze lub w pobliżu łóżeczka. Pamiętaj też o wietrzeniu pokoju. Warto to robić nawet zimą. Wystarczy otworzyć okno na 15 minut, a róznica w jakości powietrza jest mocno odczuwalna. Jeśli dziecko nie ma gorączki, wskazane są spacery. Świeże powietrze ułatwia oddychanie.
Zakatarzone dziecko może odczuwać mniejszy apetyt. Nic dziwnego, zatkany nos powoduje, że nie odczuwamy smaków, a przez to jedzenie jest mniej atrakcyjne. Przed jedzeniem warto odciągnąć katar. Ale jeśli dziecko je mało nie należy się martwić, najważniejsze jest to by piło dużo wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia.
Póki katar jest przezroczysty i wodnisty możemy ratować się domowymi sposobami. Gdy jednak zmieni się na gęsty i zielony bądź żółty należy wybrać się do lekarza. Przepisze on specjalne krople dla dzieci oraz zbada czy infekcja nie rozwija się i nie przechodzi na przykład w zapalenie ucha.
Przewlekły katar może być oznaką alergii i należy skonsultować to z alergologiem, który zleci testy alergologiczne i pomoże w dobraniu odpowiednich leków.