Kilka słów o ubieraniu niemowlaka

Dziecko to skarb, który chronimy przed całym światem i staramy się zapewnić mu prawidłowe i najlepsze według nas warunki do rozwoju.
Będą jeszcze w ciąży przyszłe matki dbają o swoje zdrowie, bo w ten sposób chronią swoje nienarodzone jeszcze dziecko. Kobiety w okresach zimowych ciepło się ubierają, aby nie zachorować i nie wyrządzić krzywdy maluszkowi w brzuchu. Te wszystkie zabiegi mają miejsce jeszcze narodzinami dziecka. Wspiera nas w tym cała nasza rodzina i oczywiście partner, przyszły ojciec dziecka.
Po narodzinach maluszka nasza troska o maleństwo jeszcze bardziej przybiera na wadze. Boimy się, że sprawimy mu ból, że zrobimy krzywdę, przecież jest takie małe i kruche. Nasze mamy zasypują nas stertami rad, jak dbać o naszego maluszka, a my powoli zaczynamy być już zmęczone tym całym zamieszaniem. Same pragniemy decydować o naszym dziecku, o tym,co dla niego dobre a co nie. Nie chcemy już cennych rad znajomych koleżanek, bo rady każdej z nich mają inne znaczenie i przekaz. Teraz to my jesteśmy matkami i same dobrze wiemy, jak postępować z własnym dzieckiem.
Teorię mamy opanowaną, jednak praktyka okazuje się znacznie trudniejsza.
Przed nami prawdziwe wyzwanie, pierwszy spacer z maluszkiem. Jesteśmy podekscytowane i jednocześnie przerażone tym wielkim wyjściem. Nie mamy przecież pojęcia, jak ubierać niemowlaka na taki spacer. Na dworze jest zimno i my same potrafimy się ubrać, ale dziecko…?
Przede wszystkim ubieramy malucha tak, jak siebie, tylko zakładamy mu jedną warstwę ubrań więcej niż nam. Jeśli jest zimno, pada deszcz i wieje wiatr, to nie wybierajmy się spacer z dzieckiem, bo taka pogoda spowoduje, że my się zaziębimy, a nasz maluch przegrzeje (zapewne opatulimy go tak szczelnie, że nawet łyka świeżego powietrza nie zaczerpnie).
Każda inna pogoda oprócz silnych wiatrów i silnych mrozów jest odpowiednia na spacery z maluchem.
Musimy same nauczyć się, jak ubierać niemowlaka, aby było mu ciepło i wygodnie. Na zimowy spacer przyda się ciepły śpiworek, czapka i kocyk. Budka wózka ochroni go przed chłodem i słońcem. Nie przykrywajmy niemowlaka dwoma kocykami, bo dziecko zagrzeje się i podczas spaceru zamiast odpoczywać będzie płakało i kręciło się.
Na wiosenne i letnie spacery dużo łatwiej wybrać się n niemowlakiem, bo nie musimy zakładać mu już kilku warstw ubranek i drżeć, czy aby na pewno nie jest mu za zimno.
Gdy jest ciepły wiosenny dzień, wystarczy, że ubierzemy malucha podobnie jak siebie, tylko okrywamy go warstwą kocyka. Dziecko musi mieć dostęp powietrza, aby w wózku nie było mu za gorąco.
Podczas spacerów letnich bardzo ważne jest stosowanie kremów z filtrem dla dziecka, bo jego skóra jest delikatna i szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych
Spacer z dzieckiem odgrywa ogromną rolę dla jego rozwoju. Dziecko przyzwyczaja się do warunków panujących na zewnątrz, oswaja się z hałasem, szumem drzew, śpiewem ptaków. Nabywa odporność poprzez przebywanie na świeżym powietrzu, odpoczywa i relaksuje się. W kolejnych miesiącach życia staje się już czynnym obserwatorem przyrody i zjawisk wokół siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here