Krawieckie przeróbki w domu

Jak często zdarzyło Ci się kupić jakiś ciuch, ale nie do końca byłaś z niego zadowolona? A to nogawka za długa, a to spodnie za szerokie w pasie, a to za długa bluzka. W szafie masz materiał, z którego chciałabyś uszyć sobie sukienkę na lato, ale szycie maszyną do szycia, którą masz w domu nie daje zadowalających efektów?

Owerloki domowe

Doskonałym i ciekawym rozwiązaniem jest dla Ciebie maszyna do szycia owerlok, zwana potocznie owerlokiem. Jednak czym różni się ona od tradycyjnej maszyny do szycia. Najprościej rzecz ujmując owerlok używany jest do zabezpieczania brzegów materiałów przed pruciem w sposób estetyczny. Świetnie sprawdza się przy materiałach rozciągliwych, dresowych, ale i nie tylko. Owerloki wyposażone są w dwie, a czasem nawet trzy igły i mogą szyć nawet do pięciu nici na raz. Owerloki posiadają także zamontowany nóż, który znajduje się obok igieł i ma za zadanie obcinanie nadmiaru materiału, dzięki czemu szew szyty jest równo z brzegiem. Nadaje to szytemu ubraniu estetycznego wykończenia. Maszyny do szycia owerlok dają także możliwość wyboru jednego z kilku ściegów owerlokowych. Tak też możemy korzystać ze ściegu 3-nitkowego, 5-nitkowego, czy też mereżki (ozdobnego ściegu służącego do obszycia na przykład jedwabnej chustki lub też tiulowej halki). Gdy już wiemy co to jest owerlok, czas przyjrzeć się jakie owerloki do domu wybrać.

Jest wiele firm produkujących owerloki domowe, a ich ceny zaczynają się od około tysiąca złotych do nawet trzech tysięcy. Na początek ważne jest uświadomienie sobie do czego będziemy wykorzystywać owerlok, ponieważ od tego zależy jak wyposażony owerlok potrzebujemy. Następnie należy zwrócić uwagę na ilość dostępnych igieł oraz nici, którymi możemy szyć jednocześnie. Od tego zależy jakimi ściegami będziemy mogli się posługiwać. Warto też zwrócić uwagę czy dany model oferuje możliwość szycia mereżką. W dalszej kolejności sprawdzić należy czy owerlok posiada nóż do obcinania materiału i możliwość regulacji mechanizmu różnicowego. Ważną funkcją jest też regulacja docisku, która przydaje się przy pracy z różnymi rodzajami materiałów. Znając już główne funkcje owerloka i to, czym się kierować przy jego zakupie, możemy dokonać zakupu owerloka spełniającego nasze potrzeby i poprawić efekty naszego szycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here