Kształt i kolor niemowlęcej kupki często są powodem zmartwień rodziców. Wiele młodych mam zastanawia się, czy zawartość pieluchy jej pociechy na pewno jest odpowiednia i jak często powinna ją zmieniać. Jak często maluszek powinien się wypróżniać? Czy na pewno wszystko z nim w porządku? Kiedy trzeba udać się z dzieckiem do lekarza?
Pierwsza kupka dziecka nazywana bywa tzw. smółką. Zazwyczaj jest oddawana w pierwszym dniu życia. Wyglądem może wprawić rodziców w osłupienie. Dlaczego? Jest ciemnozielona, niekiedy nawet czarna z uwagi na to, że w jej składzie są niepotrzebne składniki przemiany materii, produkty zalegające w niemowlęcych jelitach jeszcze z okresu, kiedy nie było go na świecie. Oprócz tego jest w niej żółć i inne substancje, które znajdują się w dopiero rozwijających się narządach malucha.
Z uwagi na to, że smółka, którą wydala niemowlę, ma około 10 dag wagi, dziecko w pierwszych dniach po urodzeniu traci na wadze. Jest to normalny proces, dlatego nie powinien być dla rodziców powodem do niepokoju. Czas oczekiwania na pierwszą kupkę u niemowlaka nie powinien przekroczyć 48 godzin od momentu jego przyjścia na świat. Dzięki temu wiadomo, że wszystko z maluchem jest w porządku, a jego układ pokarmowy funkcjonuje w naturalny sposób.
Zielona kupka jest stopniowo zastępowana przez odchody o barwie jasnożółtej. Dzieje się tak dlatego, że zbędne dla organizmu dziecka produkty są stopniowo usuwane z jego ciała. Zapach żółtej zawartości pieluszki jest dość ostry, niekiedy bywa nawet kwaśny.
Kupka niemowlaka – jak często? Tak naprawdę częstotliwość wypróżniania się u noworodków jest dość duża i zmienna. Ilość oraz konsystencja czy kształt zależą od diety, którą stosują dla niego rodzice. Kiedy dziecko kończy miesiąc, zmniejsza się liczba jego wypróżnień, stolce są za to bardziej gęste. Powodem takiej sytuacji jest utrata siary w matczynym mleku.
Kiedy matka karmi dziecko własnym mlekiem, maluch może zrobić nawet 10 kupek w ciągu doby! Zazwyczaj już kiedy matka przystawia niemowlę do swojej piersi, można usłyszeć charakterystyczne odgłosy dochodzące z jego jamy brzusznej. W efekcie po chwili pieluszka jest pełna. Nie jest to nienormalna sytuacja, nie świadczy również o niepoprawnym funkcjonowaniu układu pokarmowego dziecka. Jej przyczyną jest po prostu dopiero co rozwijający się układ pokarmowy malucha, a także siara w mleku matki działająca przeczyszczająco.
O ile kupka pojawiają się częściej u dziecka, które jest karmione piersią, w przypadku maluchów pojonych za pomocą butelki, stolce pojawiają się rzadziej. Mogą występować maksymalnie 4 razy w ciągu doby. Odchody są barwy słomkowej, mają rzadką konsystencję. Dzieje się tak dlatego, że modyfikowane mleko jest dłużej przyswajane przez organizm dziecka niż to pochodzące od matki.
Kiedy rodzice powinni martwić się kupką niemowlaka? Powodem do niepokoju może być zbyt częste oddawanie stolca o rzadkiej konsystencji czy biegunki. Przykrą niespodzianką są też zaparcia. W takich sytuacjach najlepiej udać się do lekarza.