Mieszkanie industrialne

Moda wnętrzarska zmienia się podobnie jak każda inna moda. Od jakiegoś czasu coraz częściej można spotkać wnętrza urządzone w stylu industrialnym albo bardzo podobnym, ale trochę cieplejszym stylu loftowym. Co jest takiego wyjątkowego w tym stylu, że jest on tak bardzo popularny?

Styl industrialny

Osoby, którym podobają się dosyć surowe aranżacje wnętrzarskie, odnajdą coś dla siebie w stylu, który korzeniami sięga do lat pięćdziesiątych, a początek umiejscowiony jest w Stanach Zjednoczonych, w opuszczonych halach produkcyjnych i fabrykach. Miejscowi projektanci wnętrz oraz architekci w tych wielkich pustych przestrzeniach upatrzyli nowe, nieznane dotąd możliwości. Dotąd przemysłowe powierzchnie zaaranżowano do celów mieszkalnych. I tak właśnie powstał nowy trend w wystroju wnętrz – styl industrialny oraz loftowy. Oczywiście w naszym kraju budynków przemysłowych aranżowanych na powierzchnie mieszkalne jest stosunkowo niewiele, ale rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet w nowym budownictwie uwzględnić wszystko to, co jest charakterystyczne dla obiektów industrialnych.

Z tego względu we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym konieczne są takie surowce jak beton, cegła, stal lub drewno. Świetnie w tego typu wnętrza wpasowują się meble industrialne z Platforma Mebli. Ich wyjątkowość polega na połączeniu drewna lub płyty drewnopodobnej z malowanymi proszkowo wykończeniami. Tego typu sposób malowania metalowych podstaw zapewnia zabezpieczenie przed zarysowaniami, uszkodzeniami, korozją czy wilgocią. Połączenie drewna i metalu, a także proste kształty pozbawione bogatych zdobień sprawiają, że sprzątanie takich mebli i ich pielęgnacja, nie wymaga zbytniego nakładu finansowego i czasowego. Podobne połączenie surowców spotyka się w stołach, które pasują do mody industrialnej. Drewno i stal nierdzewna sprawiają, że stoły tego typu są proste, ale solidne i odporne na użytkowanie. Dla osób, które chciałyby troszkę ocieplić styl industrialny, lepszy być może okaże się styl loftowy, który dzięki różnym dodatkom jest cieplejszy i przytulniejszy. We wnętrzach loftowych świetnie wpasują się puszyste dywany, ozdobne poduszki lub zdjęcia. Pojedyncze akcenty w intensywnej kolorystyce ożywią wnętrze, w którym dominuje cegła, beton lub stalowe elementy. Styl industrialny oraz loftowy niewątpliwie idealnie wpisuje się w gusta minimalistów.

Podłoga w mieszkaniu industrialnym lub loftowym

Im bardziej surowo będzie prezentować się podłoga, tym bardziej wpasuje się w industrialny styl. Najlepiej w ten styl pasować będzie betonowa, imitująca beton lub drewniana podłoga. Mało kto zdecyduje się na całkiem betonową podłogę, ponieważ mieszkanie miałoby wtedy bardzo surowy wygląd. Ewentualnie na tego typu podłogę rozkłada się dywan, który kolorystycznie pasuje do industrialnego wnętrza. Większość jednak zamiast betonu wybiera drewnianą podłogę, na przykład z Dom Dębu. Drewno jest uniwersalnym i zawsze modnym surowcem, który wykorzystywany jest na podłogę. Drewniana podłoga swoją niepowtarzalność zawdzięcza między innymi słojom, sękom, naturalnym rysom oraz wyjątkowemu kolorowi. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na drewnianej podłodze wyłożyć nie za duży, ładny, przyjemny w dotyku dywan. Dzięki temu, w często użytkowanym miejscu, jak na przykład w części kawowej, będzie się przyjemnie spędzać czas w przytulnej atmosferze, do której przyczynia się między innymi dobrze dobrany dywan.

Nie każdemu styl industrialny przypadł do gustu, niektórzy bowiem wolą bardziej klasycznie urządzone wnętrza. Jednak osoby, które cenią minimalizm i nowocześnie zaaranżowane wnętrze, w tym pofabrykowym stylu z pewnością odnajdą elementy, które zechcą zastosować w swoim mieszkaniu. Jeśli planujesz urządzić swoje mieszkanie w stylu industrialnym pamiętaj o charakterystycznych dla tego nurtu cechach, tj. obszerna przestrzeń i wysokie pomieszczenia, materiały charakterystyczne dla surowego stylu industrialnego. Oczywiście dotyczy to również zastosowanej kolorystyki.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem Kolekcjonerzy-Krakow.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here