Młoda mama w sieci

Każda świeżo upieczona mama boryka się z podobnymi problemami. Trudno odnaleźć się w nowej sytuacji, wszystko się zmienia. Nagle okazuje się, że brakuje snu, czasu dla siebie, po prostu świętego spokoju i odpoczynku. Mimo ogólnego zmęczenia i braku sił większość mam zgodnie stwierdzi, że uśmiech dziecka wszystko im rekompensuje.
Nie zmienia to jednak faktu, że poród i opieka na nad noworodkiem jest trudnym okresem dla każdej kobiety.
Na pomoc młodym matkom przychodzi ogromna ilość poradników dotyczących ciąży, połogu i rozwoju dziecka. Można znaleźć tam wiele bardzo praktycznych informacji, rad i wskazówek np. kiedy pierwsze zęby u niemowlaka, kiedy dziecko zaczyna chodzić, jak rozszerzać dietę maluszkowi. Wszystko to jest zupełnie nowe i obce dla świeżych rodziców, dlatego takie książki są bardzo pomocne. Pomocny jest też oczywiście internet. W sieci pełno jest blogów i stron internetowych poświęconych rodzicielstwu u wychowywaniu dzieci (tzw. strony parentingowe). Na Youtube jest bardzo dużo kanałów poświęconych tej tematyce. Kolejną rzeczą są fora internetowe i tematyczne grupy na Facebooku. Służą one wymianie doświadczeń, zadawaniu pytań, dzieleniu się opiniami. Aż trudno uwierzyć, jak kiedyś ludzie radzili sobie bez tego. Internet daje też dużo możliwości dla niepracujących młodych mam – mogą tworzyć własne blogi i kanały na Youtube, a przez to mieć zajęcie, odskocznię od codziennej rutyny oraz możliwość dorobienia do domowego budżetu. Wiele kobiet prowadzi wspomniane już wcześniej strony parentingowe, czyli poświęcone rodzicielstwu i wychowywaniu dzieci. Takie blogi i strony to ogromne źródło sprawdzonych rad i praktycznych informacji. Osoba która tworzy taką stronę nie jest przeważnie anonimowa, nie opisuje suchych faktów. Wręcz przeciwnie, dzieli się swoim prywatnym życiem, publikuje zdjęcia, opowiada o swoich przemyśleniach i problemach. Czytelnik ma więc kontakt z prawdziwym człowiekiem, a nie bezosobowym podręcznikiem. Poza tym do autora bloga można zawsze napisać, czyli mieć z nim bezpośredni kontakt. Można zadawać pytania, komentować wpisy, brać udział w dyskusjach.
Do niedawna niepracująca i przebywająca na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym kobieta miała ograniczony kontakt ze światem. Wychodzenie z domu z małym dzieckiem uzależnione jest od pogody, z wózkiem niestety nie wszędzie da się wejść, dziecko często marudzi w sklepie itd. To tylko kilka z problemów młodej mamy, która chce wyjść z domu, wyjść do ludzi i mieć jakąś rozrywkę. Teraz, dzięki internetowi, ma świat na wyciągnięcie ręki. Może kontaktować się z bliskimi poprzez komunikatory i media społecznościowe, może oglądać ich zdjęcia, a także publikować swoje. Bez problemu może robić także zakupy przez internet (zarówno zakupy spożywcze, jak i kupowanie ubrań, akcesoriów dla domu, zabawek dla dziecka itd.). Dzięki internetowi ma też dostęp do rozrywek takich jak filmy, muzyka, gry itd. Oczywiście internet nie może zastąpić prawdziwego świata, ale może być pomocny, by nie zwariować w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here