Niemowlę ma zaparcia - co robić?

Zaparcia u małych dzieci zdarzają się bardzo często. Warto, aby rodzice zamiast zamartwiać się tym problemem, uświadomili sobie, jak w takich sytuacjach mają postępować.

Na początku należy zdać sobie sprawę, że niemowlęta wypróżniają się w innej częstotliwości niż dorośli, czy nawet starsze dzieci. Rozbieżność jest tak duża, że niektóre maluchy robią kupę zaraz po karmieniu piersią, a inne raz w tygodniu. Jednoroczne dzieci załatwiają się nawet raz w tygodniu. Dla rodziców karmiących dzieci specjalną mieszanką, wypróżnienie się malucha z częstotliwością raz dziennie to żadna nowość. Nie zawsze brak kupy u niemowlaka wiąże się jednak z pojawieniem zaparcia. Kiedy więc możemy mówić o pojawieniu się tego problemu u małych dzieci?

Każde dziecko ma dwa momenty w życiu, kiedy kupę oddaje rzadko. Wcale nie musi to oznaczać, że ma zaparcie. Jednym z nich jest czas w 6 i 7 miesiącu od narodzenia. Wynika on z niezupełnej koordynacji ciśnienia w jamie brzusznej i zwieraczami odbytu. Drugim takim przypadkiem jest okres przypadający na moment, kiedy maluch korzysta z rozszerzonej diety. Nowe pokarmy w jadłospisie mogą spowodować niewielkie kłopoty z oddawaniem stolca.

Do niepokojących objawów w zachowaniu maluszka należy rzadkie robienie kupki, co wiąże się z niecodziennym napinaniem całego ciała. Przy tym dziecko wygląda na zmęczone, a wykonywane grymasy sprawiają mu duży wysiłek. W takim przypadku istnieje duże ryzyko, że mamy do czynienia z zatwardzeniem, co może prowadzić do pojawiania się zaparć. Uwagę rodziców powinny również przykuć niecodzienne kolory kupki. Nie należy lekceważyć sytuacji, w której widzimy, że jest ona twarda, przypomina bobki królika, a w skrajnych przypadkach posiada domieszki krwi.

Zaparcia u niemowlaka – co robić? W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie nawodnienie dla dziecka. Sprawi to, że kupa będzie bardziej miękka, a dziecko nie odczuje dyskomfortu przy jej oddawaniu. Odpowiednie zachowanie podczas zaparcia najlepiej skonsultować z lekarzem. Warto rozważyć wykonanie maluchowi lewatywy lub aplikację czopków. Delikatne, glicerynowe czopki mogą skutecznie oczyścić odbyt z zalegających w nim twardych części odchodów. Jeśli jednak zaparcia będą się powtarzać, stosowanie czopków niekoniecznie rozwiąże problem. Jest to metoda skrajna i nie powinna być stosowana często, ponieważ z reguły nie ma działania leczniczego, a jedynie ułatwia pokonanie jednorazowej sytuacji.

Podczas problemów z zaparciami u niemowlaka istotna jest również dieta. Kiedy karmione jest piersią, warto przystawiać go do niej regularnie, aby miało kontakt z płynami. Kiedy dziecko jest karmione przy pomocy butelki, warto od czasu do czasu podawać mu w niej herbatki ziołowe lub wodę. Nieklarowane soki lub przeciery warzywne również mogą poprawiać trawienie i wypróżnianie u malucha. Kilkuletniemu dziecku z powodzeniem można zwiększyć dawkę podawanego soku z warzyw.

Podsumowując, zaparcia u dzieci są częstym i spędzającym sen z powiek rodziców problemem. Należy jednak zachować spokój, bo z tym kłopotem łatwo można sobie poradzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here