Objawy nadwzroczności u dziecka

Nadwzroczność to jedna z częściej występujących wad wzroku, która powoduje, że osoby wyraźniej widzą przedmioty położone dalej, a niezbyt dobrze te znajdujące się w najbliższym otoczeniu. Ciekawostką jest fakt, że u niemal 80 procent niemowląt i dzieci do 3. roku życia występuje tzw. nadwzroczność fizjologiczna. Jest ona spowodowana niedostatecznym wykształceniem narządu wzroku i zazwyczaj mija wraz z dojrzewaniem dziecka. Jakie są jednak objawy nadwzroczności u dzieci, które mogą nas niepokoić i muszą być skonsultowane z okulistą?

Czym może być spowodowana nadwzroczność?

Nadwzroczność u dzieci nazywana także dalekowzrocznością spowodowana jest zbyt krótką gałką oczną, przez co obraz widziany powstaje nie na siatkówce, ale za nią. W efekcie soczewka zmuszona jest do dodatkowego wysiłku i przybierania bardziej kulistego kształtu w momencie padania wzroku na przedmioty znajdujące się bliżej. Z czasem może to powodować nadmierne zmęczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami i dyskomfort widzenia zarówno przedmiotów położonych blisko, jak i daleko.

Nadwzroczność fizjologiczna występuje u dzieci do 3. roku życia. W tym czasie narząd wzroku jeszcze jest na etapie rozwoju i kształtowania, więc jeśli nie dostrzegamy niepokojących objawów, nie jest konieczne jej korygowanie okularami.

Jakie mogą być niepokojące objawy nadwzroczności u dzieci?

Nadwzroczność u dziecka nie musi początkowo powodować utraty ostrości widzenia. Elastyczność soczewki w tak młodym wieku pozwala bowiem na kompensowanie nieprawidłowej długości gałki ocznej, dzięki czemu dziecko nadal widzi wyraźnie.

Objawami, które powinny nas zaniepokoić po ukończeniu przez dziecko 3 lat będą:

– niechęć do pracy wzrokowej, związanej z czytaniem książeczek czy rysowaniem,
– silne bóle głowy,
– problemy edukacyjne,
– zez wywołany syndromem leniwego oka, pojawiający się, gdy wada w obu oczach jest różna lub w jednym z nich nie wykształcił się prawidłowo nerw wzrokowy; zauważając uciekające jedno oko, należy więc jak najszybciej skonsultować się z okulistą.

Jak koryguje się nadwzroczność u dzieci?

W przypadku stwierdzenia nadwzroczności u dziecka, otrzyma ono szkła korekcyjne przepisane przez okulistę. Syndrom leniwego oka będzie natomiast wymagał zasłaniania przynajmniej na parę godzin dziennie oka sprawniejszego, co pozwoli na pobudzenie oka słabszego i wykształcenie widzenia obuocznego. Zalecane są również najczęściej ćwiczenia u ortoptyka pobudzające integrację pracy obu gałek ocznych.

Więcej informacji na temat korygowania nadwzroczności nie tylko okularami, ale również soczewkami Acuvue znajdziesz na stronie: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/nadwzrocznosc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here