Przedszkolne zabawy

Rozwój dziecka od momentu narodzin przebiega bardzo dynamicznie i jest indywidualny dla każdego dziecka. Każdy maluch rozwija się we właściwym dla siebie tempie, dlatego też nie należy porównywać swojej pociechy z innymi dziećmi w jej wieku.Jedne dzieci będą przecież same chodziły w wieku 10 miesięcy a inne po ukończeniu roku. To nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach w ich rozwoju. Podobnie jest z mową. Podczas, gdy jedne maluchy śmiało poczynają sobie ze składaniem poprawnych zdań, inne będą bardziej sprawne ruchowo. Dlatego porównywanie naszych pociech z rówieśnikami jest często dla nich krzywdzące, a nas może prowadzić do frustracji i niepotrzebnych rozczarowań.
Doceniajmy więc nasze własne dziecko, chwalmy go nawet za niewielkie osiągnięcia. To przyczyni się do zwiększenia jego samooceny a to jest bardzo ważne u dzieci w każdym wieku.
Aby rozwój dziecka przebiegał płynnie i harmonijnie, dobrze aby maluch już od najmłodszych lat uczęszczał do przedszkola.
Niektóre matki uważają, że przedszkole to zły wybór dla ich pociechy, bo jest źródłem zarazków i chorób i wolą chronić swoje pociechy w domu . Takie dzieci nie uczęszczają do przedszkola tylko pozostają w domu pod opieką dziadków lub niani.
Nie jest to dobre rozwiązanie dla dziecka. Owszem, przedszkole to jest wylęgarnia zarazków, ale jednocześnie jest swoistym lekarstwem dla dziecka, bo nabywa ono umiejętność radzenia sobie z tymi zarazkami, po prostu uodparnia się na nie.Tej odporności nie zyskałoby przebywając w domu z dziadkami.
Przedszkole to wspaniała instytucja, która bardzo dobrze wpływa na rozwój małego dziecka, które poprzez różnego rodzaju zabawy nabywa wiele cennych umiejętności.
Zabawy dla dzieci w przedszkolu są kluczowym elementem podczas jego pobytu w placówce.
Już od pierwszych dni pobytu, maluch poprzez zabawę uczy się nawiązywać prawidłowe relacje społeczne z rówieśnikami. Uczy się tego podczas zabawy w dom, w lekarza, w szkołę, w mamę i tatę. Są to zabawy bardzo ważne dla jego rozwoju, bo dzięki nim dziecko socjalizuje się, uczy się prawidłowych relacji z innymi, co jest niezbędne w życiu.
Zabawy dzieci w przedszkolu przybierają rozmaite formy. Mogą to być zabawy ruchowe, podczas których dziecko ma okazję wyładować swoje pokłady energii, uczy się także współpracować z grupą i przestrzegać określonych norm i zasad.
Zabawy stolikowe to zabawy przeznaczone dla mniejszej liczby uczestników. Należą do nich wszelkie gry planszowe, układanki, gry logiczne, które wyciszają przedszkolaków i rozwijają ich procesy logiczne. Te zabawy przebiegają zazwyczaj w małych grupkach dzieci, często w godzinach popołudniowych, kiedy dzieci są już zmęczone hałasem, jaki panuje w przedszkolu i potrzebują chwili odpoczynku i relaksu.
Przedszkole to instytucja niezbędna do prawidłowego i wszechstronnego rozwoju każdego malucha. Poprzez różnego rodzaju zabawy dla dzieci w przedszkolu, placówka ta pozytywnie wpływa na ich na ich rozwój i ogólne samopoczucie. Daje przynależność do grupy, uczy zasad i ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny i jest swoistą szkołą przetrwania dla każdego malucha. Dzięki niej, rozpoczęcie nauki w szkle nie będzie dla niego aż tak wielkim stresem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here