Rekuperatory

Zastanawiasz się nad zakupem rekuperatorów do swojego domu? W tym artykule podpowiadamy zalety systemów rekuperacji.

W budynkach jednorodzinnych coraz częściej montuje się systemy rekuperacji. W ostatnich latach instalacje te w zasadzie stały się już pewnym standardem. Szczególnie w trakcie budowy nowych domów, montaż rekuperacji jest już zwyczajowo uwzględniany jeszcze na etapie projektowania budynku.

Rekuperacja w projekcie domu jednorodzinnego

Specjaliści zajmujący się projektowaniem systemów rekuperacji wielokrotnie zachęcają do tego, aby system rekuperacji uwzględniać jeszcze na etapie projektowania domu jednorodzinnego? Z jakiego powodu? Uwzględnienie wszystkich instalacji jeszcze przed rozpoczęciem budowy pozwala na ich optymalne wykorzystanie. W przypadku rekuperacji, uwzględnienie jej w początkowym projekcie domu, pozwala na zapewnienie jej maksymalnych możliwych osiągów, co w kolejnych latach użytkowania domu bezpośrednio przekłada się na koszty związane z ogrzewaniem. Montaż rekuperacji na etapie budowy domu jest o wiele prostszy niż to się dzieje, gdy dom jest już wybudowany i wykończony. Przewody wentylacyjne można bezproblemowo rozprowadzić na przykład w sufitach podwieszanych. Mniej pracy dla fachowców – oznacza mniejsze wydatki na montaż całej instalacji. Co ciekawe uwzględnienie rekuperacji w bazowym architektonicznym projekcie pozwala również na zrezygnowanie z niektórych typowych elementów budynku. Można na przykład usunąć z projektu niepotrzebne murowane kanały wentylacyjne. Dzięki temu obniża się zatem koszt budowy – mniej szybów wentylacyjnych to również mniej obróbek dachowych, które są kosztowne. To właśnie dlatego wiele osób budujących swój nowy dom, uwzględnia montaż systemu rekuperacji.

Zasada działania rekuperatorów

Rekuperatory są to pomysłowo wykonane urządzenia, w którym spotykają się ze sobą dwa strumienie powietrza – wychodzące i wchodzące do budynku. Kanały, którymi przemieszczają się oba strumienie są usytuowane tak, aby mogło dojść między nimi do wymiany energii cieplnej. Dzięki temu ciepło zmagazynowane w usuwanym z budynku powietrzu może być wielokrotnie wykorzystywane do podgrzewania nowych partii powietrza napływających do budynku. W stosowanych w Europie systemach wykorzystuje się różnego typu rekuperatory. Niemniej zasada działania zawsze jest taka sama – dochodzi do odzysku energii cieplnej z powietrza wytłaczanego budynku. W zależności od potrzeb, rekuperatory są również wyposażone w dodatkowe komponenty, takie jak nagrzewnice wstępnie podgrzewające powietrze napływające do budynku – w niektórych typach rekuperatorów jest to niezbędne ponieważ zapobiega zaszronieniu instalacji, gdy powietrze napływające do budynku jest wyjątkowo zimne. Uwzględnia się również dodatkowe filtry w każdym kanale wentylacyjnym, aby chronić rekuperatory przed zanieczyszczeniem.


Skorzystaj z oferty na systemy rekuperacji
Rekuperacja Przemyślhttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-przemysl/
Rekuperacja Leżajskhttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-lezajsk/
Rekuperacja Tarnówhttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-tarnow/


Rekuperacja – dlaczego to się opłaca?

Rekuperatory odzyskują energię cieplną, a zatem sprawiają, że instalacja grzewcza ma dużo mniej pracy do wykonania. Przekłada się to bezpośrednio na koszty związane z ogrzewaniem budynku. Według informacji opublikowanych tutaj sprawnie funkcjonująca rekuperacja obniża rachunki nawet o kilkadziesiąt procent. I chociaż montaż rekuperacji wiąże się ze sporym wydatkiem nawet 20 czy 30 tys. złotych (w zależności od wielkości domu), to jednak inwestycja ta stosunkowo szybko się zwraca – szczególnie w przypadku wysokich cen opału, z jakimi mamy do czynienia w tym roku. Zastanawiając się nad inwestycją w rekuperację warto również pamiętać, że funkcjonują również rozmaite programy oferujące dofinansowania – na przykład w styczniu 2023 roku wprowadzono kolejne bardzo pozytywne zmiany w programie “Czyste Powietrze”. Dzięki niemu można uzyskać dodatkowe środki na termomodernizację budynku. Rekuperacja jak najbardziej wchodzi w zakres tego typu projektów. W/w program jest realizowany szczególnie w rejonach, w których w sezonie grzewczym występuje problem smogu. Nic zatem dziwnego, że z dotacji mogą korzystać między innymi mieszkańcy Krakowa oraz okolic. Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnej rządowej strony internetowej w ramach programu wypłacono już niemal 5 miliardów złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here