Technika dawnych mistrzów kowalskich – chainmaille

0
1576

Chainmaille to technologia wojenna. Początków jej można szukać w wiekach zamierzchłych. Umiejętności kowalskie w zakuwaniu kółek w misterną plątaninę połączonych ze sobą ściśle elementów chroniły rycerzy i giermków przed kąsającym dotykiem strzał łuczników przeciwnika w obleganych grodach.

Technika rycerska

W technice chainmaille wykonywane były różne elementy zbroi rycerskiej już w Starożytności i w różnych cywilizacjach. Zespolone ze sobą kółka skutecznie chroniły przed uderzeniem strzały, a nawet noża i miecza. Energia skoncentrowana w jednym punkcie na szpicy atakującego narzędzia była rozładowana poprzez luźny splot drobnych detali, które ustępując nieznacznie, tłumiły udar, ale nie przepuszczały ostrza w głąb ciała.

Kowale trudzili się dniami i nocami, by wyprodukować kółka montażowe, z których później powstawały kolczugi lub żelazne rękawice. Wykończenia z kółek dostawały hełmy i inne części pancerza.

Rodzaje kółek do chainmaille

W tej technice używa się różnorodnych kółek o dużej rozpiętości średnic i mnogości materiałów.

Najczęściej jednak używa się kółek z poniższych materiałów:

a) często stosowanym metalem w tej technice są aluminium; w stopie z miedzią i manganem; aluminium jest lekkim metalem.

b) aluminium barwione; kolorowa barwna powłoka powstaje w wyniku procesów elektrolitycznych lub trawienia; zabarwieniu ulega pasywna warstwa tlenku; niewielkim minusem jest nieznaczna delikatność powłoki; podczas pracy trzeba postępować z ogniwkami bardzo ostrożnie, stosując narzędzia o miękkich krawędziach, które nie kaleczą powierzchni.

c) mosiądz jubilerski, który jest stopem miedzi i cynku; metal ma barwę złotą o ciepłym żółtym odcieniu.

d) brąz ma bardzo przyjemny w odbiorze estetycznym kolor; jest stopem miedzi i cyny.

e) miedź; kółka wykonane z miedzi powinny być wykonane z czystego metalu bez lakieru zabezpieczającego, jak dla potrzeb elektrotechniki; miedź dostarczana jest też wytwórcom biżuterii w postaci emaliowanych kółek o szerokiej palecie barw.

f) niob jest również metalem, z którego wykonuje się kółeczka do biżuterii; powierzchnię metalu poddaje się anodowaniu, przez co uzyskuje się satynowy połysk; niob jest metalem odpornym na działanie czynników atmosferycznych i nie wywołuje reakcji alergicznych u uczuleniowców.

g) tytan jest jednym z najtwardszych metali; również nie uczula i jest odporny na wpływy zewnętrzne większości związków chemicznych; barwy nanosi się w procesie anodowania.

h) srebro występuje w postaci powłok na drucie miedzianym lub elementów litych ze srebra dobrej próby.

i) na koniec stal; w wersji nierdzewnej, a więc odpornej na wpływy atmosferyczne.

Gdzie można nabyć ogniwa do chainmaille?

Powyżej zaprezentowano materiały, z jakich produkowane są kółka do chainmaille, a pełen ich wybór polecamy na stronie dostawcy manzuko.com

Właściwe narzędzia do obróbki dostępnych materiałów

Kółka do łączenia w biżuterii wymagają stosowania właściwych narzędzi. Z powodu używania materiałów powlekanych cienkimi warstwami kolorowych tlenków szczypce i cęgi muszą mieć profilowane elementy robocze, a także powinny posiadać elementy ochronne niedewastujące powierzchni kółek biżuteryjnych.

Cenna uwaga!

Najlepiej zaopatrzyć się w zestaw narzędzi jubilerskich. Ewoluowały przez wieki do dzisiejszych kształtów. Są funkcjonalne i ergonomiczne. Trzeba też pamiętać, że jubiler pracuje narzędziami znajdującymi się w obu rękach. Dlatego większość narzędzi ma swoje odpowiedniki dla prawej i lewej ręki.

Asortyment uzupełniający

Do wykonania szykownej biżuterii potrzeba wielu dodatkowych elementów dlatego zasób materiałów, wypada uzupełnić o zapinki łączące łańcuszki, końcówki estetycznie kończące na przykład wisiorek lub kolczyki oraz bigle do zawieszania kolczyków.

Uwaga na zakończenie

Projektowanie biżuterii jest sprawą przyjemną, jednak przeniesienie projektu do realnych wymiarów rzeczy fizycznych to zupełnie co innego. Do tej pracy wymaga się znajomości matematyki i geometrii. Projekt zawierający często dziesiątki elementów o różnych rozmiarach wymaga przeprowadzenia ścisłych obliczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here