W co się bawić z niemowlakiem?

Każdy rodzic pragnie stworzyć swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju oraz wzrostu.
Dzieci w pierwszym roku życia rozwijają się bardzo intensywnie, warto wspierać je w tym procesie codzienną porcją czułości oraz zabaw.
Wiele rodziców zadaje sobie pytanie, jak się bawić z niemowlakiem, przecież to jeszcze takie maleństwo?
Zaskakujący jest fakt, że jest całkiem sporo zabaw, którymi możemy zająć naszego smyka w trakcie dnia.
Dla niemowlaków od 3 miesiącach życia, bardzo atrakcyjne będą zabawy słuchowe.
Maluszek w tym wieku jest żywo zainteresowany wszelkimi odgłosami pochodzącymi z zewnątrz.
Starajmy się więc zaproponować dziecku w ciągu dnia, zabawę z użyciem różnorodnych dźwięków.
Wykorzystajmy do tej zabawy, grzechotki, dzwoneczki i wszelkiego rodzaju piszczące zabawki.
Pamiętajmy jednak, aby dźwięki nie były zbyt intensywne, bo maleństwo może się przestraszyć.
Rodzice mogą również poza dźwiękami pochodzącymi z zabawek, pokusić się o wydawanie różnych ciekawych dźwięków samodzielnie, możemy szeptać raz do jednego uszka malucha raz do drugiego dźwięki naśladujące szum wody, bzyczenie pszczoły czy też szum wiatru.
Możemy również bawić się z dzieckiem w zabawę polegającą na robieniu min. Niemowlak jest czujnym obserwatorem swoich rodziców, dlatego też niezmierną radość sprawi mu gdy mama, bądź tatuś będą robili różne śmieszne miny, możemy w międzyczasie również łaskotać naszego szkraba, da mu to podwójny powód do radości.
Kolejną dobrą zabawą dostosowaną do dziecka w tym wieku, będzie zabawa z użyciem lusterka, pozwólmy maluchowi obserwować własne odbicie w lustrze będzie to nie tylko idealna zabawa dla dziecka, ale i doskonała stymulacja dla jego mózgu.
Wkładajmy również do dziecięcych rączek, zabawki o różnych fakturach, pozwoli to dziecku kształtować odruch chwytania oraz poznawać nowe kształty.
Dla starszych niemowlaków zakres zabaw znacznie się zwiększa.
Dzieci po ukończeniu 6 miesiąca życia, dużą radość czerpią z zabaw ruchowych.
Zaopatrzmy się w płytę z dziecięcymi przebojami i aktywujmy ruchowo naszego malca w rytm muzyki, podnosząc jego rączki oraz nóżki naprzemiennie w pozycji leżącej.
Półroczny malec, będzie bardzo zainteresowany poznawaniem całego otoczenia, zabierzmy więc go ze sobą do kuchni i urządźmy domową perkusję z garnków oraz drewnianych łyżek.
Przy okazji możemy maluchowi zaproponować zabawę w rozpoznawanie zapachów, dajmy maluchowi do powąchania bazylię, oregano, cynamon czy wanilie, dzięki tej zabawie dziecko nie tylko zna nowe zapachy, ale i rozwinie zmysł węchu.
W drugim półroczu życia malucha, będzie on doskonalił naukę samodzielnego poruszania się, wykorzystajmy więc fakt raczkowania do zaaranżowania nowych zabaw.
Możemy w pokoju postawić papierowy tunel i zachęcać maluszka by przez niego przechodził.
Ustawiajmy na podłodze pojemniki z ziarnami kawy, kaszą czy też makaronem o dużych kształtach, pozwólmy maluszkowi brać produkty do ręki i poznawać nowe kształty.
Dla większych niemowlaków, całkiem dobrze sprawdzą się zabawy wzrokowe, polegające na pokazywaniu maluszkowi przedmiotu i chowaniu go np. za naszymi plecami dziecko ochoczo będzie poszukiwało zabawki.
Niemowlęta uwielbiają również zabawy w wodzie, starajmy się również urozmaicić codzienną kąpiel zabawą.
Możemy zrobić w wannie sporo piany i wspólnie starać się ją rozdmuchać po wannie, puszczanie kolorowych baniek w trakcie kąpieli również urozmaici ten czas.
Bawmy się z naszym dzieckiem tak często jak to możliwe, dzięki temu dziecko będzie miało wspaniałą okazję do rozwoju i zacieśnianiu więzi z rodzicem każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here