Wątpliwości młodych rodziców

Młodzi, niedoświadczeni rodzice zazwyczaj odczuwają ogromną tremę, zanim na świecie pojawi się ich maleńki, długo wyczekiwany potomek. Ich wątpliwości wzbudza niemalże wszystko. Jakie kaszki dla niemowlaka? Jakie ubranko będzie najodpowiedniejsze i nie podrażni delikatnej, aksamitnej skórki niemowlaka? Jakie zabawki wybrać w konkretnym okresie życia maluszka, by jak najlepiej stymulować jego rozwój?

Pytań jest wiele, odpowiedzi jednak niestety nieco mniej. Gdzie ich szukać, by rozwiać swoje wątpliwości? Czy internet jest dobrym źródłem wiedzy?

1. Internet
Przestrzegamy wszystkich młodych rodziców borykających się z dręczącymi ich wątpliwościami – internet nie jest dobrym źródłem informacji. Można ich tam zasięgać jedynie wtedy, gdy robimy to z ogromną dozą nieufności i bardzo sceptycznym nastawieniem. Dlaczego? Zawsze należy bowiem pamiętać o jednej rzeczy – nigdy nie mamy pojęcia, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu i kto tak naprawdę udziela nam porad. Może to być przecież osoba niemająca nawet pojęcia o dzieciach oraz ich wychowywaniu. Idźmy dalej – może to być osoba, która sama nie jest nawet rodzicem i nie ma dzieci! Czy nie jest to przerażające? Oczywiście że jest. Dlatego pamiętajmy o tym, by nie ufać wiadomościom znalezionym w internecie. Nigdy! No chyba, że trafimy na stronę internetową prowadzoną przez profesjonalistów, a więc lekarzy pediatrów. Owszem, tego typu strony internetowe istnieją i to właśnie na nich młodzi rodzice powinni szukać informacji i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. W przeciwnym wypadku nie należy ufać przeczytanym na forach internetowych informacjom.

2. Pomoc pediatry
W jakiej sytuacji udać się do pediatry? Czy lepiej bywać w gabinecie lekarskim zbyt często, czy też zbyt rzadko? Cóż, nie są to łatwe pytania. Z jednej strony bycie przewrażliwionym nie jest dobre – odwiedzanie pediatry zbyt często może być uciążliwe zarówno dla nas, jak i dla samego lekarza, ale też – nie zapominajmy o tym! – naszego maluszka. Dlatego też pojawiajmy się z niemowlakiem w gabinecie lekarskim tylko wtedy, kiedy naprawdę zaistnieje taka potrzeba. Pamiętajmy jednak, by nie lekceważyć niepokojących objawów. Jeśli coś wzbudza w nas niepokój – nie wahajmy się i zasięgnijmy porady eksperta. Nie trzeba się od razu udawać do gabinetu – wystarczy wykonać telefon do lekarza pediatry lub skontaktować się z nim za pomocą internetu. Jak już wspominaliśmy, w internecie można znaleźć wiele stron internetowych, które moderowane są przez zawodowych medyków. Za ich pośrednictwem można zadać pytanie takim ekspertom i zapytać o to, co nie daje nam spać po nocach.

3. Poradniki w formie książkowej
Poradniki mogą być bardzo pomocne, młodym rodzicom bardzo łatwo wpaść jednak w pułapkę porównywania każdego dnia z życia dziecka z tym, jak opisany został on w poradniku. Tacy niedoświadczeni rodzice wpadają wręcz w panikę, jeśli wykryją najmniejszą nawet niegodność pomiędzy rozwojem dziecka a opisem zawartym w poradniku. Należy więc przestrzegać rodziców, by pamiętali, iż każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie i nie ma w tym nic złego ani niepokojącego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here