Wzrok dziecka

Nowo narodzone dzieci postrzegają światło, kolory i mimikę twarzy. Dziecko na razie widzi wszystko nieco niejasno. Dziecko nadal widzi najlepiej na 20 centymetrów. Gdy dziecko ma kilka dni, prawdopodobnie będzie patrzeć ci głęboko w oczy. Prawdopodobnie wtedy zaczyna się proces zwiększania zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Jeśli widzisz uśmiech na twarzy swojego noworodka, prawdopodobnie jest to jego niekontrolowany odruch. Dopiero po kilku tygodniach dziecko może uśmiechnąć się w odpowiedzi na kontakt wzrokowy. W ciągu następnych kilku tygodni dziecko może zacząć się uśmiechać spontanicznie, gdy widzi cię, drugiego rodzica lub rodzeństwo. W pierwszych tygodniach życia dziecko zwraca szczególną uwagę na twoje gesty. Staraj się robić grymasy lub wytykać język podczas kontaktu z dzieckiem. Być może dziecko zrobi dokładnie to samo! Często reakcja przychodzi dopiero po pewnym czasie, ponieważ dziecko nie wyszkoliło jeszcze umiejętności komunikowania się.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? W momencie narodzin wzrok dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Wzrok musi być stymulowany, aby mógł dalej się rozwijać. Zwykle nie trzeba o tym myśleć, ponieważ otoczenie małego dziecka pobudza wszystkie zmysły. Wizja kolorów na początku jest słaba. Przy urodzeniu dziecko rozróżnia tylko najostrzejsze kontrasty, ale po 2-3 miesiącach dziecko może rozróżnić całe spektrum kolorów. Około tygodnia po porodzie dziecko rozpoznaje mimikę twarzy matki. W wieku 2-3 miesięcy dziecko rozpoznaje twarz matki na zdjęciu.

Dziecko widzi rzeczy w odległości 5 metrów, dorośli widzą w odległości do 30 metrów. Mięśnie, które zmieniają kształt soczewki w oku, nie są jeszcze wystarczająco silne. Oznacza to, że dziecko nie jest w stanie zwijać soczewki, aby móc wyostrzyć wzrok na dalszy dystans. Ponadto siatkówki również nie są w pełni rozwinięte. To sprawia, że ​​wrażenia wzrokowe są trochę mgliste w pierwszych tygodniach dziecka.

To, co dziecko widzi najlepiej to przede wszystkim ruchy. Możesz dostrzec, że oczy dziecka próbują podążać za przedmiotami, które się poruszają. Początkowo oczy poruszają się, trochę „podskakując”, ale wkrótce dziecko uczy się kontrolować ruchy gałek ocznych i antycypuje, jak rzeczy się ruszą.

Dziecko ma pewną głębię widzenia i reaguje na zbliżające się obiekty. Dziecko uczy się wcześnie kontrolować swoje oczy, ale potrzeba więcej czasu, zanim jego oczy nauczą się współpracować, aby powstała prawdziwa głębia widzenia. Potrzeba jeszcze dłuższego czasu, zanim mózg nauczy się przetwarzania wrażeń wzrokowych, tak aby dziecko postrzegało głębię tak, jak robią to dorośli. Dziecko, które właśnie nauczyło się czołgać, ma wrażenie, że schody prowadzą w dół, ale to nie znaczy, że rozumie, jak niebezpieczne może być samodzielne zejście po tych schodach. Właśnie dlatego trzeba bardzo uważać na dzieci i nieustannie dbać o ich bezpieczeństwo i zdrowy rozwój. Warto też pamiętać, kiedy dziecko trochę podrośnie, żeby wybrać się z nim do okulisty, żeby sprawdzić, czy jego wzrok rozwija się prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here