Zabawy na zimowe wieczory

Każdy rodzic, spędzający czas w domu z dzieckiem wie, jak trudno znaleźć mu ciekawe i absorbujące zajęcia na cały dzień. W lecie zadanie to jest prostsze – wystarczy wyjść z dzieckiem na plac zabaw i już mamy z głowy przynajmniej godzinę – choć zapewne po tak krótkim czasie ściągnięcie dziecka z huśtawki będzie jeszcze niemal niemożliwe. Gorzej, kiedy nadchodzi zima, a z nią długie i ciemne wieczory. Naturalnie spędzamy wtedy więcej czasu w domu – i czas ten trzeba dzieciom zająć.

W zgodnej opinii wielu mam jednym z najlepszych sposobów spędzania czasu z dzieckiem są różnego rodzaju zajęcia plastyczne. Rozwijają one małą motorykę i zmysł estetyki. Możemy rysować lub kolorować gotowe rysunki – w sieci dostępne są bezpłatnie kolorowanki dla dzieci do druku, nie musimy więc kupować gotowych książeczek w sklepie. Możemy wybrać takie, które mają motywy zimowe lub świąteczne – jest to bardzo dobry pretekst do tego, aby porozmawiać z dzieckiem o świątecznych tradycjach i zwyczajach.

Warto jednak zaproponować dziecku także inne zabawy plastyczne – jak choćby malowanie farbami. Możemy robić to tradycyjnie, pędzelkiem, lub kupić specjalne farby do malowania rękami. Co prawda jest po nich więcej mycia i sprzątania, ale zabawa jest znacznie lepsza (w końcu nie od dziś wiadomo, że dzieci są tym szczęśliwsze, im bardziej mogą się ubrudzić).

Kolejnym pomysłem jest wręczenie dziecku plasteliny lub modeliny – a w przypadku starszych dzieci może być to także masa solna, którą wcześniej wspólnie samodzielnie przygotujemy (a później możemy ją pomalować). Możemy przygotowywać też kolorowe kolaże z przyklejonych do papieru drobiazgów – pomponików, fragmentów kolorowego papieru, guzików czy makaronu.

Niezależnie od wybranej techniki, przy zabawach plastycznych warto włączyć dziecko w przygotowania do świąt. Przykładowo dziadkowie z pewnością byliby zachwyceni, dostając w prezencie coś wykonanego własnoręcznie przez ich ukochane wnuki (dzieci mogą na przykład pomalować specjalnymi farbami kubki czy talerze). Podobnie ozdobione przez dzieci bombki czy sklejone przez nie łańcuchy będą piękną odobą domu w czasie świąt.

Ciekawym pomysłem jest też zachęcanie dzieci do wspólnej aktywności fizycznej. Jest to szczególnie ważne w czasie zimy, kiedy dzieci spędzają mniej czasu na dworze, biegając i bawiąc się. Rodzice też przy tym skorzystają – mogą poprawić swoją kondycję, jednocześnie zajmując czas dzieciom. Maluchy bardzo chętnie włączają się w ćwiczenia – zwłaszcza te przy muzyce – i naśladują rodziców.

Zimą pamiętajmy też o kreatywnych zabawkach, które sprawdzają się zawsze – jak klocki czy puzzle. Zwłaszcza w przypadku tych pierwszych możemy dostosować zabawę do aktualnego okresu w roku – budować bałwany, choinki czy górkę, z której klockowe ludziki będą mogły zjeżdżać na sankach.

Niezależnie od tego, jaką zabawę wybierzemy, pamiętajmy, żeby choć częściowo uczestniczyć w niej z dzieckiem. Wspólne spędzanie czasu jest dla maluchów bardzo ważne i owocuje bliskimi relacjami w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here