Zimne dłonie i stopy

Zimne dłonie i stopy w wielu przypadkach są zjawiskiem naturalnym, nie świadczącym o żadnych nieprawidłowościach – taki „urok”. Zwłaszcza w chłodne, zimowe dni dystalne części ciała ulegają wychłodzeniu. Jeżeli jednak przypadłość ta pojawia się niezależnie od temperatury powietrza, np. zarówno zimą jak i latem, warto przeanalizować swój styl życia oraz sprawdzić stan zdrowia.

Dlaczego mam zimne dłonie i stopy?

Zimne dłonie i stopy mogą być wynikiem braku ruchu. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji może zaburzać prawidłowy przepływ krwi. Podczas wielogodzinnego stania warto przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą, bądź maszerować w miejscu. Podczas siedzenia, np. pracując w biurze, także należy zadbać o ruch w kończynach, chociażby zginając i prostując palce rąk lub wykonując krążenia stóp.

Inną przyczyną zimnych dłoni i stóp może być zbyt ciasny element odzieży, np. ściągacz w skarpetach czy rękawiczkach lub zbyt ciasno zapięty zegarek. Może to znacznie ograniczać przepływ krwi i powodować oziębienie kończyn, dlatego wybieraj skarpetki bezuciskowe, noś luźniejsze rękawiczki, a zakładając zegarek pamiętaj o pozostawieniu przestrzeni między paskiem a nadgarstkiem. Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.allegropanel.pl/

Palenie papierosów oraz stres wpływają na stan całego organizmu, w tym także na wychłodzenie stóp i dłoni. Nikotyna zawarta w papierosach powoduje skurcz naczyń krwionośnych. Stres natomiast doprowadza do zwiększonego wydzielania adrenaliny i kortyzolu, a hormony te następnie wywołują skurcz naczyń obwodowych, co objawia się właśnie zimnymi dłońmi i stopami.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli mimo zmian dotyczących stylu życia nadal borykasz się z zimnymi kończynami warto skonsultować ten fakt z lekarzem. Przyczyny mogą tkwić głębiej i wynikać z problemów zdrowotnych.

Jednym z nich może być miażdżyca. Złogi cholesterolu odkładając się wewnątrz naczyń tętniczych uszkadzają je oraz prowadzą do zwężenia ich światła, co w konsekwencji utrudnia przepływ krwi. Warto wykonać badania, zadbać o właściwą dietę oraz wprowadzić aktywność fizyczną – na początek wystarczy jeść więcej warzyw, unikać smażonych, tłustych potraw oraz zamienić jazdę samochodem na spacer.

Zimne dłonie i stopy mogą być także objawem anemii. Zbyt niski poziom hemoglobiny we krwi sprawia, że do tkanek dociera mniej tlenu, w konsekwencji kończyny są niedokrwione.

Warto także zbadać czynność tarczycy ponieważ wychłodzenie dystalnych części ciała może wynikać z niedoczynności gruczołu. Jeżeli dodatkowo towarzyszy temu spadek energii, senność lub ogólne pogorszenie nastroju udaj się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here