Co brać pod uwagę, wybierając oświetlenie na zewnątrz

Nie ma wątpliwości, że zewnętrzna część wolnostojącego domu powinna być reprezentacyjna. Pamiętaj jednak, że estetyka czy styl wykończenia elementów elewacyjnych to nie wszystko, bo priorytetem są części praktyczne, które wpływają na komfort korzystania z przydomowej przestrzeni. Jednym z najważniejszych aspektów projektowania domu na zewnątrz, jest oświetlenie. Jakie wybrać, aby nie tylko wyglądało ładnie, ale również służyło przez wiele lat ze swojej niezawodnej doskonałości? Przedstawiamy oświetlenie zewnętrzne, które sprawdzi się przy każdej posesji. 

Funkcjonalność i kryteria praktyczne jako priorytet

Bez względu na to, jakie elementy oświetlenia wybierasz i gdzie będą one funkcjonować, dając światło na zewnątrz domowego terenu, musisz pamiętać, że punkty świetlne muszą myć po prostu trwałe. Wszelkie lampki, kinkiety, reflektory, halogeny czy latarnie muszą być odporne na korozje i działać w pełnym bezpieczeństwie. Zwróć uwagę, że na zewnątrz panują różne warunki, a tego typu elementy muszą być odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, działanie wody i wilgoci czy wszelkie zanieczyszczenia. Powinny być łatwe w utrzymaniu czystości i zabezpieczone przy użyciu najlepszej jakości materiałów, które nie wywołają awarii, zwarcia, ani nie spowodują rdzy. 

Co więcej, oświetlenie zewnętrzne musi być praktyczne, patrząc na jego użyteczność. Światło przy furtce wejściowej, pod drzwiami domu, nieopodal alejek ogrodowych czy na podjeździe albo tuż obok bramy garażowej, ma zapewniać optymalną widoczność użytkownikom, stanowić o bezpieczeństwie, a dopiero później spełniać funkcję dekoracyjną. 

Nowoczesne rozwiązania w przydomowej przestrzeni 

Warto zainwestować w oświetlenie, które będzie nie tylko praktyczne, ale również ekologiczne czy przyczyni się do możliwości generowania finansowych oszczędności. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na oświetlenie solarne, które zasilane jest naturalnymi promieniami słońca oraz oświetleniem z czujnikami zmierzchu albo ruchu, które zapala się tylko w razie potrzeby. Uwzględniając ten aspekt, wybierać można kinkiet zewnętrzny z czujnikiem ruchu, który zapala się na ścianie domu czy w przestrzeni tarasowej lub reflektor na podjeździe bądź tuż przy garażu, który wykrywa ruch pojazdu mechanicznego. Dzięki takim rozwiązaniom zyskuje się kilka kluczowych walorów. Światło jest funkcjonalne, praktyczne, bezpieczne i tanie, a jego obsługa nie wymaga praktycznie żadnej ingerencji domowników.

Oświetlenie jako dekoracja 

Światło może stanowić również doskonały element dekoracyjny przydomowego terenu. Kinkiety z ornamentowym wzorem, solarne lampiony, świetlne girlandy ozdobią reprezentacyjną część posesji oraz prywatny ogród i taras. Dobrze dobrana gra świateł sprawia, że zielona strefa nabierze stylu i wyjątkowego klimatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here