Do czego służy tokarka

Tokarka jest urządzeniem, które umożliwia obrabianie przedmiotów, które następnie przybiorą kształt stożka, wałka lub kuli. Tokarki uniwersalne znajdują zastosowanie tam, gdzie musi dojść do precyzyjnego obrobienia materiału. Są to specjalistyczne urządzenia, przy pomocy których doskonale można odwzorować detale w metalu i drewnie.

Nowoczesne tokarki uniwersalne

Rozwój technologiczny sprawia, że dostępne na rynku tokarki są całkowicie zautomatyzowane. Jeszcze do niedawna tokarki były sprzętem, który sterowany być ręcznie. W obecnych czasach dostępne są numeryczne urządzenia i wypierają one modele tradycyjne.

Procesem obróbki materiału steruje komputer. Dzięki temu błędy zredukowane są do minimum, a obrabiane kształty są niezwykle precyzyjne. Nowoczesne tokarki pozwalają także na znaczną redukcję kosztów powstających podczas wytwarzania produktów.

Rodzaje tokarek

Można wyróżnić kilka rodzajów tokarek. Podział uzależniony jest od rodzaju materiału, który obrabia urządzenie oraz rodzaj obróbki. Na rynku dostępne są tokarki kołowe, które dzielą się na stołowe, uniwersalne, produkcyjne i ciężkie. Można spotkać się także z tokarką gładkościową, która używana jest do wykończenia przedmiotu, tokarką wielonożową oraz tokarką kopiarką, która kopiuje przedmioty.

Występują także tokarki tarczowe, które dzielą się na poziome i pionowe. W przypadku ciężkich przedmiotów stosowane są tokarki karuzelowe. Jeśli przedmioty obrabiane mają posiadać skomplikowane kształty to zastosowanie znajdują tokarki rewolwerowe. Charakteryzują się one dużą szybkością oraz wydajnością. Do pracy w tym urządzeniem niezbędna jest osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje.

Gdzie stosuje się tokarki?

Tokarki są sprzętem służącym do obrabiania części obrotowych zewnętrznych. Oczywiście ich zadaniem jest także wytaczanie części wewnętrznych. Całość opiera się na ruchach obrotowych. Stosowane są one przede wszystkim do obróbki metalu i drewna. Można je spotkać niemalże w każdym zakładzie, który wytwarza przedmioty powstające poprzez toczenie.

Tokarka ma za zadanie wytoczyć przedmiot lub jakiś element, który posiada skomplikowany kształt i jest niezbędny do wykonania jakiejś konstrukcji bądź urządzenia. Obsługą tokarek zajmują się wykwalifikowani pracownicy, którzy przeszli szkolenie BHP.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top.nom.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here