Gastroskopia i kolonoskopia to dwa badania, które w obiegowej opinii łączy jedno – niezbyt przyjemne skojarzenia pacjentów dotyczące ich przebiegu. Co prawda, lęk przed badaniem nie jest do końca nieuzasadniony, ale często obawy mają źródło w mitach i błędnych przeświadczeniach. Wyjaśniamy zatem, dlaczego nie warto nastawiać się negatywnie do badania endoskopowego, kiedy warto mu się poddać i jak wygląda ono w praktyce.
1. Czym są i co mają na celu badania endoskopowe?
2. Gastroskopia – co warto o niej wiedzieć?
3. Kolonoskopia – jak wygląda to badanie?
W przypadku takich badań jak kolonoskopia i gastroskopia Poznań to wiele punktów, w których diagnostykę można przeprowadzić. Sam przebieg wygląda jednak bardzo podobnie.
Czym są i co mają na celu badania endoskopowe?
Kiedy w ogóle wykonuje się takie badania jak kolonoskopia i gastroskopia? Poznań, jako duże miasto, daje spore możliwości diagnostyczne, natomiast te konkretne badania służą diagnostyce przewodu pokarmowego. Ich cel jest różny – w umowny sposób można podzielić je na badania profilaktyczne, przesiewowe, diagnostyczne i zabiegowe.
Najczęściej wykonywane badania endoskopowe to te, które interesują nas dzisiaj, czyli gastroskopia oraz kolonoskopia Poznań zaś nie stanowi w tych statystykach wyłomu. Gastroskopia pozwala poznać stan górnego odcinka przewodu pokarmowego, a więc przełyku, żołądka i bliższej części dwunastnicy, zaś kolonoskopia – dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego i, niekiedy, końcowego odcinka jelita cienkiego.
Gastroskopia – co warto o niej wiedzieć?
Gastroskopię wykonuje się głównie w celach diagnostycznych, a więc wtedy, gdy pacjentowi towarzyszą nawracające dolegliwości przewodu pokarmowego o nieznanej przyczynie. Mogą objawiać się one w różny sposób, na przykład jako przewlekłe bóle brzucha, uczucie ścisku w żołądku, zaburzenia połykania czy przewlekłe wymioty lub zgagi. Można w ten sposób zdiagnozować także chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy czy nowotwór.
Jak wygląda gastroskopia w praktyce? Zabieg rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego w okolicy gardła. Później wprowadza się do niego gastroskop – wziernik w formie giętkiej rury zakończonej kamerą. W ten sposób lekarz może obejrzeć wnętrze górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie trwa zaledwie kilka minut.
Kolonoskopia – jak wygląda to badanie?
Na kolonoskopię kieruje się osoby, które uskarżają się na różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jednak jest to badanie ważne głównie przez pryzmat profilaktyki raka jelita grubego. Samo badanie polega na wprowadzeniu kolonoskopu przez odbyt. Wnętrza jelit nie są unerwione, zatem nawet drobne zabiegi wykonywane podczas kolonoskopii nie bolą, jednak istnieje możliwość podania znieczulenia.