Jak rozpoznać endometriozę

Endometrioza jest chorobą, która niestety niekiedy nie daje swoistych objawów. Choć najczęściej, u pań zdarzają się bóle w obrębie miednicy i kręgosłupa – nie zawsze tak jest. To może prowadzić do znacznie późniejszego rozpoznania choroby i co za tym idzie – wdrożenia leczenia.

Objawy endometriozy: o czym pamiętać?

Przede wszystkim – nie można popadać w skrajności. Nie każda dolegliwość musi oznaczać endometriozę i jednocześnie – niestety, brak objawów nie musi świadczyć o jej braku. Każdorazowo należy poddać się kompleksowym badaniom pod kątem tej choroby, nim wykluczy się ją z listy potencjalnych podejrzanych.

Dodatkowo, niektóre z objawów endometriozy nie są tak oczywiste, jak by się mogło wydawać. O ile bowiem jeśli kobieta ma trudności z zajściem w ciążę i jednocześnie doświadcza przykrych dolegliwości bólowych wraz z upływem cyklu miesiączkowego, choroba jest bardzo prawdopodobna – to zdarzają się również odwrotne przypadki. Niekiedy objawy endometriozy w ogóle nie występują i kobieta jest diagnozowana przypadkiem, gdy stwierdza się u niej zupełnie inne schorzenie.

Endometrioza objawy – czy to układ pokarmowy?

Niektóre panie skarżą się na przewlekłe bóle brzucha o nieustalonym pochodzeniu. Wielu lekarzy zleca wówczas wizytę u gastrologa, bowiem pierwszym podejrzeniem w przypadku nasilonego bólu w tym obrębie jest właśnie układ pokarmowy. Niestety – to może również oznaczać endometriozę.

Endometrioza objawy nieswoiste obejmują również biegunki i wzdęcia. Oczywiście, nie można przy pierwszej lepszej jelitówce dochodzić do wniosku, że cierpi się na tę chorobę – jednak gdy dolegliwości mają charakter przewlekły lub cykliczny, a kobieta nie potrafi ustalić, skąd bierze się choroba – warto rozważyć badania pod kątem endometriozy.

Kolejnym objawem, który nie od razu zwraca uwagę (choć powinien!) są przedłużone starania o dziecko. Kobiety, które cierpią na tę chorobę, z reguły muszą nieco dłużej postarać się o szkraba, a ich szanse są znacznie mniejsze. Nie oznacza to jednak, że zajście w ciążę jest w ogóle niemożliwe – a wręcz zdarza się, że panie – przy niewykrytej endometriozie – po kilku miesiącach zachodzą w ciążę naturalnie i choroba dalej pozostaje niewiadomą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here