Jaką książkę kupić dziecku?

Dzieci dość szybko zapoznają się ze światem literek. Już w przedszkolu uczą się czytać i pisać, a o ile ich edukacja kontynuowana jest dalej w domu, mogą w błyskawicznym tempie opanować do perfekcji sztukę czytania. Jest to świetny moment na zakup pierwszej książki. Potrafiące już czytać maluszki z chęcią w wolnym czasie zajmują się przeglądaniem kolorowych książeczek, które zachwycają je zarówno swoimi elementami graficznymi, jak i przedstawionymi w nich historyjkami. Szukając idealnego prezentu dla kilkulatka, warto rozważyć zrobienie zakupów w jednej z popularnych księgarni. Jaka książka sprawdzi się jednak najlepiej w roli prezentu dla dziecka? Czy będzie to wartościowa encyklopedia dla dzieci, czy jednak gruby tom wypełniony baśniami lub wierszami?

Wybierając książkę dla małego solenizanta, warto kierować się m.in. płcią dziecka. Inne rzeczy interesują dziewczynki, a inne podobają się chłopcom. Oczywiście płeć nie powinna wpływać przesadnie na ostateczny wybór, ale można się na niej oprzeć i uwzględnić ją podczas robienia zakupów. Bo dziewczynce, którą aktualnie fascynują tylko i wyłącznie księżniczki i ubranka, raczej nie spodoba się powieść o motorach, samochodach czy przerażających potworach. Działa to oczywiście i w drugą stronę. Mały odkrywca, zaintrygowany dorosłym męskim światem, nie zadowoli się książką opisującą przygody zwykłej rodziny. Dla niego liczą się samochody, wyścigi i ogromne emocje. Oczywiście istnieją również książki przystosowane do obu płci, które warto wręczać dzieciom mającym jakieś rodzeństwo. Taka encyklopedia dla dzieci zostanie bowiem świetnie wykorzystana i przez chłopczyka, i przez małą dziewczynkę.

Podczas robienia zakupów dziecięcych trzeba też przez cały czas pamiętać o wieku dziecka. Niemalże na każdej okładce książki czy powieści znaleźć można informację na temat tego, dla jakiego wieku maluchów została ona przeznaczona. Często też same księgarnie dzielą swój asortyment pod względem tego kryterium. Przygotowują oddzielne działy z książeczkami dla najmłodszych, kilkulatków czy dzieci uczęszczających już do szkół podstawowych. Warto na pewno sprawdzić przed zakupem, czy książka jest odpowiednia dla dziecka. Kilkulatek nie zrozumie bowiem powieści przeznaczonej dla nastolatków i może się nią nawet przerazić, bo nieraz umieszczane są w niej przerażające stwory, elementy magii czy straszne historie. Starszego dziecka nie zafascynuje natomiast opowieść o króliczkach czy żabkach. Oczywiście wiek dziecka nie powinien w stu procentach decydować o tym, co będzie ono czytać, jednakże zawsze warto brać go pod uwagę.

Jeżeli natomiast dziecko jest już na tyle dojrzałe, że uczęszcza do szkoły podstawowej i rozpoczęło już swoją długą drogę edukacji, rodzice mogą wybierać dla niego książeczki w oparciu o listę lektur. Występujące na niej pozycje zawsze są odpowiednio dostosowane do wieku dzieci. Nie tylko przedstawiają im ciekawe historyjki, ale przy okazji dbają o ich rozwój edukacyjny. Na pewno warto zachęcać dziecko do czytania lektur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here