Kłopoty z małym brzuszkiem

Mówią, że małe dzieci to mały kłopot, ale kiedy zaczynają się kłopoty z brzuszkiem, możemy w to zwątpić. Młodzi rodzice mogą mieć wtedy całkiem poważne powody do zmartwień. Na pewno będą zastanawiać się jak wygląda biegunka u niemowlaka.
Biegunka u niemowlaka może mieć poważne przyczyny, więc nigdy nie należy jej lekceważyć. W małym ciałku łatwo o odwodnienie, które w najbardziej drastycznym wypadku może prowadzić do śmierci – więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, w związku ze zdrowiem twojego maluszka, to koniecznie skontaktuj się z pediatrą, czyli lekarzem specjalizującym się w chorobach wieku dziecięcego.
Biegunka u niemowlaka może mieć różne przyczyny. Może być efektem zwykłego zatrucia pokarmowego, ale może też być objawem poważnej infekcji układu pokarmowego. Niekiedy, biegunka towarzyszy też ząbkowaniu u starszych niemowląt.
Jeżeli zadajesz sobie pytanie o to jak wygląda biegunka u niemowlaka, to pamiętaj, że zależne jest to również od sposobu karmienia dziecka. Dzieci karmione mieszankami mlecznymi wypróżniają się rzadziej niż te karmione w sposób naturalny. Podając dziecku wyłącznie naturalne mleko kobiece, możemy spodziewać się częstych i luźnych stolców, co nie jest powodem do niepokoju. Takie dziecko może wypróżniać się nawet przy każdym karmieniu i nie jest to oznaka chorobowa. Stolce zazwyczaj są luźne, kolorem i konsystencją przypominają musztardę.
Musimy zacząć przejmować się dopiero wtedy, gdy dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle, czyli na przykład brudzi więcej pieluch niż zazwyczaj lub stolec ma wodnistą konsystencję. Maluszka może też boleć brzuszek, czemu da wyraz machając nóżkami. Niemowlę może być apatyczne, rozdrażnione, może nie być głodne, albo nawet apatyczne.
Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mogą mieć podobne oznaki towarzyszące biegunce. Jeżeli jednak chodzi o to jak wygląda biegunka u niemowlaka karmionego sztucznym mlekiem, to trzeba pamiętać, że stolce są zdecydowanie luźniejsze niż dotąd, mogą zawierać w sobie fragmenty śluzu, krwi lub w przypadku starszych niemowląt – kawałki niestrawionego pokarmu.
W obu przypadkach należy pamiętać o kontakcie ze specjalistą, który zaleci odpowiednie postępowanie z maluchem, a przede wszystkim zdiagnozuje przyczynę kłopotów z brzuszkiem. Być może konieczne będzie podanie elektrolitów oraz soli mineralnych w formie napoju lub nawet kroplówek. U młodszych dzieci, konieczna może okazać się hospitalizacja.
Niezależnie od tego jak wygląda biegunka u niemowlaka, nigdy nie można jej lekceważyć, bo może prowadzić do odwodnienia. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że zdrowie naszego dziecka jest najważniejsze. W sytuacji potencjalnego zagrożenia życia naszego malucha, nie ma sensu wstydzić się prosić o pomoc. Lepiej udać się na niepotrzebną konsultację niż później żałować zaniedbania.
Czasami przyczyną biegunki może być infekcja spowodowana niebezpiecznymi rotawirusami. Przed nimi możemy jednak zabezpieczyć się podając dziecku dwie dawki szczepionki. Pierwszą możemy podać już w szóstym tygodniu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here