Rodzina wielodzietna

Rodzina to podstawowa komórka społeczna. To pierwsza i najważniejsza grupa w życiu człowieka. Rodzinę tworzą jej członkowie, rodzice i dzieci oraz dziadkowie.
Dla większości z nas, rodzina odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Jest oazą i bezpieczną przystania, do której zawsze możemy wrócić. Rodzina daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Powinna wspierać i pomagać swoim członkom w trudnych dla nich chwilach i momentach.
Młodzi ludzie zakładając rodziny, nie zdają sobie często sprawy, jak wielka odpowiedzialność na nich spada. Przecież diametralnie zmienia się ich życie, już nie mogą być tak niezależni i wolni jak dawniej. Po założeniu rodziny. przejmują odpowiedzialność za jej członków, za dzieci.
Moment narodzin ich pociech jest dla nich niezapomnianym przeżyciem, dniem, który zapamiętają do końca swoich dni. Od tej pory młodzi ludzie przyjmują na siebie nową rolę, rolę rodzica. To trudna rola, bo na rodzicu ciąży ważne i trudne zadanie, jakim jest wychowanie dziecka na mądrego i odpowiedzialnego człowieka. To od rodziców zależy, jak ukształtuje się ich potomek.
Rodzina wielodzietna jest szczególnie wystawiona na ciągłe próby sprostania tym trudnym zadaniom. W takiej rodzinie wszystko musi być dobrze zaplanowane. Każdy wyjazd jest tu dokładnie omówiony a członkom rodziny przydziela się określone zadania.
Rodzina wielodzietna często dużo sprawniej funkcjonuje niż rodzina mała z jednym bądź dwójką dzieci. Taka rodzina nie może sobie na chaos i brak organizacji, bo zapanowałby taki rozgardiasz, którego już nikt by nie potrafił ogarnąć. Dobra organizacja pracy jest podstawą w tak dużej rodzinie.
Innym ważnym czynnikiem, ułatwiającym funkcjonowanie w takiej rodzinie, jest rozdzielanie obowiązków jej członkom. Od najmłodszych lat dzieci uczone są sprzątania po sobie zabawek i pokoju. Starszaki pomagają w opiece nad młodszym rodzeństwem. Wszystkie dzieci czynnie uczestniczą w pracach domowych, dzięki temu prowadzenie domu nie jest już obowiązkiem i zadaniem tylko jednej osoby, zazwyczaj kobiety. Rodzina wielodzietna jest zazwyczaj bardzo zżyta ze sobą, jej członkowie wychowani są w szacunku i miłości do siebie. Rodzeństwo troszczy się o siebie wzajemnie. Może dzieciaki w takich rodzinach nie otrzymują na święta aż tylu prezentów, co dzieci w mniejszych rodzinach (ze względów finansowych oczywiście), to jednak dostają coś więcej-szacunek, wzajemną pomoc, życzliwość, wartości, których często brakuje w rodzinach mniejszych, gdzie panuje tzw.pęd pieniądza.
Rodzina wielodzietna musi sprostać wielu trudnym zadaniom, które dla innych rodzin nie stanowią żadnego problemu.
Inaczej wygląda organizacja dnia z jednym dzieckiem, a inaczej z piątką.
Jakże proste wydaje się zrobienie śniadania dla jednej i zawiezienie go do szkoły czy przedszkola. Śniadanie dla piątki urwisów to już prawdziwe wyzwanie, a dowóz do szkoły i przedszkoli wymaga naprawdę dobrej logistyki.
Życie w rodzinie wielodzietnej na pewno nie jest łatwe. Członkowie takiej rodziny musi sprostać wielu codziennym obowiązkom. W natłoku codziennych obowiązków, dzieci często zawalczyć o zainteresowanie i chwilę uwagi rodzica. To bywa dla nich frustrujące.Jednak taka rodzina wielodzietna to wspólnota, która daje olbrzymie pokłady miłości dla swoich członków.Uczy szacunku i miłości do siebie, a kult pieniądza, tak obecny w innych rodzinach tutaj nie posiada tak wielkiej wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here