Wizyta u reumatologa

Reumatologia zajmuje się schorzeniami stawów, kości oraz tkanki łącznej. Kiedy konieczne jest udanie się do lekarza o tej specjalności? Czy lepiej wybrać się do niego prywatnie, czy na NFZ?

Kiedy udać się do reumatologa?

Lekarz jak reumatolog prowadzi diagnostykę oraz leczenie schorzeń reumatycznych dotykających stawów, chorób kostno-stawowych, a także chorób tkanki łącznej, tak zwanych kolagenoz.

Wizyta u lekarza tej specjalności jest wskazana wtedy, gdy pojawiają się problemy z funkcjonowaniem stawów, kości oraz tkanki łącznej. Mogą towarzyszyć im objawy jak:
– problemy z ruchomością
– obrzęki
– wysypki
– dolegliwości bólowe
– gorączka, drgawki

Wizyta u reumatologa na NFZ

Z pomocy lekarza jak reumatolog można skorzystać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli na NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia dostęp do gabinetów reumatologicznych głównie w większych miastach w Polsce, dlatego też dostępność tych specjalistów w mniejszych miejscowościach często jest ograniczona.

Głównym minusem skorzystania z usług w ramach NFZ jest bardzo długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza. W niektórych rejonach Polski wolne miejsca dostępne są dopiero za kilka lat, natomiast najkrótszy czas oczekiwania to zwykle kilka miesięcy. To powoduje, że wielu pacjentów, u których pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, decyduje się na szukanie pomocy prywatnie.

Prywatna wizyta u reumatologa

Z prywatnych wizyt u lekarza reumatologa można skorzystać bez posiadania skierowania – warto pamiętać, że jest ono niezbędne wtedy, gdy planujemy udać się do niego na NFZ.

Prywatne gabinety reumatologiczne działają głównie w ramach większych centrów medycznych, a także jako praktyki indywidualne. Z ich adresami pacjenci mogą zapoznać się obecnie w internecie. Również online można sprawdzić opinie na temat lekarzy, co może być bardzo pomocne wtedy, gdy nie ma się żadnej rekomendacji i szuka się sprawdzonego specjalisty.

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza prywatnego jest znacznie krótszy niż w przypadku lekarza współpracującego z NFZ. Zwykle można dostać się do niego w ciągu paru tygodni, a niekiedy nawet z dnia na dzień, gdy konieczna jest natychmiastowa pomoc. Zazwyczaj koszt konsultacji to od 100 do 200 złotych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here