Życie na wsi czy w mieście

Gdybyś miała wybrać, to wolisz miasto czy wieś? Jeśli chodzi o wypoczynek, to część ludzi woli urlop w mieście, w którym się dużo dzieje, a część preferuje spokojną atmosferę wiejską. A jak to jest z wyborem miejsca zamieszkania, co jest lepszą opcją, miasto czy wieś? Dla każdego, co innego może się okazać atrakcyjne.

Korzyści życia w mieście

Nieocenioną zaletą miejskiego życia jest łatwość znalezienia pracy. Chodzi tutaj nie tylko o znalezienie jakiejkolwiek pracy, ale takiej, która będzie nam odpowiadała pod względem spoczywających na nas obowiązków oraz wynagrodzenia. Miasto zapewnia też bliski lub sprawny dojazd do pracy, ma bowiem dobrze rozwiniętą komunikację autobusową i tramwajową. Dodatkowym atutem, szczególnie dla młodych osób, są świetnie rozbudowane ścieżki rowerowe, które ułatwiają przemieszczanie się po mieście. W mieście na wyciągnięcie ręki mamy takie atrakcje jak: kina, teatry, restauracje, galerie handlowe, dyskoteki. Praktycznie o każdej porze dnia możemy kupić niezbędne nam produkty. Inną nieocenioną zaletą, jest łatwiejszy dostęp do placówek edukacyjnych, zdrowotnych i kulturalnych. Ma to szczególne znaczenie dla rodzin z dziećmi.

Korzyści mieszkania na wsi

Przyroda jest czymś, co nas uspokaja, wycisza. Jesteśmy z dala od miejskiego hałasu, szalenie szybkiego tempa życia. Możemy podziwiać piękno natury, na przykład wschody i zachody słońca, nocne gwiazdy na niebie, kolorowe kwiaty, intensywną zieleń. Poza tym, codziennie oddychamy świeżym powietrzem, funkcjonujemy z dala od zatłoczonego miasta. Niektórzy wybierają spokojniejsze życie na wsi i dłuższe dojazdy do pracy, tylko po to, żeby chociaż w wolnym czasie odpoczywać od zgiełku miejskiego.

Mieszkania w mieście a na wsi

Mieszkając na wsi w domku, musimy się liczyć z licznymi obowiązkami związanymi z pracami na działce przydomowej. Nawet najmniej wymagająca działka wymaga regularnego koszenia trawy, przycinania drzewek, konserwacji płotu, plewienia (jeśli mamy kwiatki, roślinki lub warzywa). Zimą dochodzi jeszcze regularne odśnieżanie. Z kolei decydując się, na przykład, na mieszkania Wrocław, jeśli będziemy mieć własnościowe mieszkanie, to opłaty nie będą aż tak duże, jak przy comiesięcznym wynajmie. Zarówno na własnościowym, jak i wynajmowanym mieszkaniu, odpadną nam jednak wszystkie obowiązki związane z pracami przed klatką schodową. Nie musimy się martwić konserwacją lub naprawą urządzeń, porządkami przed blokiem lub odśnieżaniem.
Kolejną różnicą jest to, że w domkach na wsi, najczęściej sami właściciele muszą dbać o ogrzewanie lokum. W zależności na jaki opał mamy piec, to ogrzewanie mieszkania będzie wymagało od nas albo więcej albo mniej wysiłku. W nowym mieszkaniu w bloku mieszkańcy korzystają z miejskiego ogrzewania, więc nie muszą się obawiać, czy starczy im sił na samodzielne ogrzewanie.

Mieszkanie na obrzeżach miasta

Dobrym połączeniem dla kogoś kto lubi wiejską atmosferę, a jednocześnie nie jest w stanie zrezygnować z wygód miejskiego życia, jest zakup mieszkania na obrzeżach miasta. Często są to spokojniejsze, z niską zabudową osiedla, bogate w zieleń, które pozwalają odpocząć od miejskiej wrzawy. Ze względu na dobrą komunikację z centrum miasta umożliwiają sprawne poruszanie się z jednego końca miasta na drugi. Oferty mieszkań w takich rejonach są bardzo korzystne cenowo. Za spory metraż mieszkania zapłacimy mniejszą cenę, niż zapłacilibyśmy za mieszkanie z rynku wtórnego, w środku miasta. Na przykład w okolicach Wrocławia dużą popularnością cieszą się mieszkania w miejscowości Smolec.

Od potrzeb każdego człowieka zależy to, czy wybierze mieszkanie w mieście czy na wsi. Każda lokalizacja ma swoje plusy i minusy, ale chodzi o to, żeby najbardziej zadowoleni byli domownicy, a nie osoby postronne. To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być trudnością, która wpłynie na podjętą decyzję o miejscu zamieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here