Czym zająć malucha?

Każdy rodzic potrzebuje czasami odpocząć. Chce chociaż na chwilę odetchnąć, poczytać w spokoju książkę, obejrzeć ulubiony program czy zająć się swoimi zawodowymi obowiązkami. Maluchy są jednak tak absorbujące, iż oczekują ciągłego zainteresowania i potrafią bezustannie przeszkadzać swoim opiekunom, pragnąc się z nimi bawić. Można je jednak spokojnie czymś zająć, aby zyskać w ciągu dnia przynajmniej tą godzinę wolnego i przeznaczyć ją na beztroski odpoczynek. Umożliwiających to wszystko sposobów jest całkiem sporo.

Po pierwsze – obrazki dla maluchów. Dziecko nie musi ich jedynie przeglądać i oglądać. Może samodzielnie je tworzyć, rozwijając swoją duszę prawdziwego artysty. Wystarczy umieścić na jego biurku kilka czystych kartek papieru i tuż obok nich położyć komplety kredek i mazaków, aby zyskać chwilę spokoju. Być może akurat zbliża się Dzień Babci lub Święta Bożego Narodzenia. Maluszek może samodzielnie przygotować kartki świąteczne albo laurki, tworząc je w zupełnie dowolny sposób. Artystyczne zabawy rozbudzą jego wyobraźnię. Niemalże wszystkie dzieci uwielbiają się nimi zajmować.

Kolejną propozycją typowo kreatywnej zabawy będzie budowanie różnych konstrukcji ze zwykłych kartonów. Mogą to być opakowania po mleku, zwykłych napojach bądź pudełka po butach i ubraniach. Każda rodzina składuje je gdzieś w swoim domu i przechowuje w piwnicy lub garażu, kompletnie o nich później zapominając. A wystarczy wyciągnąć je i lekko odkurzyć lub przetrzeć, a następnie umieścić w pokoju dziecka lub na dywanie w salonie, by zająć malucha na kilka godzin. Budowanie niesamowitych wież czy domków z kartonów będzie wspaniałą aktywnością. A gdy konstrukcje zostaną już przygotowane, maluch może obkleić je kolorowym papierem lub pomalować farbkami i przyozdobić.

Rodzice powinni jak najczęściej czytać swoim dzieciom – dopóki maluszek nie nauczy się samodzielnie składać literek. Gdy jednak nie ma się na to czasu, warto skorzystać z praktycznych i zdecydowanie pomocnych audiobooków. Niektóre z nich dedykowane są dzieciom. Opowiadają najpopularniejsze bajki dla dzieci i fascynujące historie, w które maluszek od razu może wejść, poznając losy niesamowitych bohaterów. Audiobooki idealnie sprawdzą się tuż przed snem. Półgodzinna opowieść o bohaterach walczących ze smokami lub magicznych księżniczkach uspokoi maluszka i oderwie go od świata rzeczywistego, zdecydowanie ułatwiając mu zasypianie.

Zabawę można również połączyć z samą pracą. Jeżeli maluch ewidentnie się nudzi, błąka się po pokoju i nawet zwykłe obrazki dla maluchów nie są w stanie zająć go na dłużej niż pięć minut, trzeba znaleźć mu pewne zadanie do wykonania. Dziecko poczuje się wtedy bardziej dorosłe i z chęcią pomoże w przeprowadzaniu domowych obowiązków, stają się w ten sposób prawowitym członkiem rodziny. Można np. zaproponować mu sortowanie skarpetek, wrzucanie ubrań do pralki lub składanie własnych spodenek i bluzeczek. Oczywiście efekty takich prac nie zawsze będą dobre, ale liczy się to, że dziecko rzeczywiście chciało pomóc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here