Dieta niskowęglowodanowa ma wiele istotnych korzyści i pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia i funkcjonowanie organizmu. Chroni przed cukrzycą i insulinoopornością, problemami z sercem czy nadciśnieniem. Ale dieta ta wpływa również znacznie na funkcjonowanie naszego mózgu. Jak? Odpowiedź na to pytanie poznacie poniżej. Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/jak-dieta-niskoweglowodanowa-i-ketogeniczna-poprawiaja-zdrowie-mozgu/
Dieta niskowęglowodanowa – założenia
Dieta niskowęglowodanowa opiera się na znacznym ograniczeniu spożycia węglowodanów. Dopuszczalne wartości wahają się od 25 gramów do 150 gramów dziennie. Alternatywą dla niej jest dieta ketogeniczna, która ogranicza spożycie węglowodanów do 50 gramów dziennie, a jej celem jest wytworzenie w organizmie ciał ketonowych, które wykorzystuje on do produkcji energii zamiast glukozy. Dieta ketogeniczna pomaga w szybkim spalaniu tkanki tłuszczowej.
Jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego mózgu może on czerpać energię zarówno z glukozy, jak i z ketonów. Są jednak w nim takie obszary, które potrzebują glukozy do funkcjonowania. Dlatego spośród tych dwóch rodzajów diety dla naszego mózgu zdecydowanie lepsza jest dieta niskowęglowodanowa. Dostarcza nam ona zarówno glukozy, jak i ketonów, ponieważ ilość cukru, dostarczana do organizmu na tej diecie, nie jest wystarczająco wysoka. Dlatego podobnie jak w przypadku diety ketogenicznej, tutaj również dochodzi do wytwarzania ciał ketonowych i powstawania z nich energii.
Dieta niskowęglowodanowa a praca naszego mózgu
Według badań naukowych diety niskowęglowodanowe znacznie wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu. Są one wykorzystywane w leczeniu objawów padaczki lekoopornej u dzieci. Ponadto diety niskowęglowodanowe i ketogenne wpływają również na naszą pamięć. Przebadane to zostało na grupie osób, które zmagają się z chorobą Alzheimera. Oczywiście, dieta nie cofnie jej skutków, ani nie zatrzyma postępowania. Jednak osoby chorujące na chorobę Alzheimera po 6-12 tygodniach funkcjonowania na tego typu dietach wykazują mniejsze problemy z pamięcią i lepszy przebieg procesów pamięciowych.
Dieta ketogeniczna może również wpłynąć pozytywnie na wiele innych procesów zachodzących w mózgu, jak myślenie, kojarzenie czy koncentracja. Ponadto tego typu diety pozwalają również dłużej cieszyć się sprawną pamięcią i funkcjonowaniem na wysokich obrotach, jeśli chodzi o wydajność i skupienie. Ponadto naukowcy udowodnili też, że diety niskowęglowodanowe znacznie zmniejszają skutki migreny i przynoszą ulgę tym osobom, które się z nią zmagają.
Zobacz też: http://www.wizjatv.pl/co-moze-jesc-mezczyzna-na-diecie-niskotluszczowej/