Jak wybierać bezpieczne zabawki dla dzieci?

Producenci zabawek dziecięcych kuszą nas dosłownie na każdym kroku. Zapewniają, że bez ich produktów nasze maluchy nie osiągną pełni szczęścia, nie będą mogły właściwie się rozwijać i nie poradzą sobie w życiu. A my podążamy na ślepo za ich wypowiedziami. Kupujemy kolejne zabawki traktory, sięgamy po coraz droższe wyroby edukacyjne i nie mamy już nawet miejsca na ich przechowywanie – zagracamy pokoik swojego maluszka, w którym trudno jest mu się później odnaleźć. Czy jednak rzeczywiście dziecko potrzebuje aż tak wielu artykułów do szczęścia? Jak możemy mądrze kupować zabawki dla naszych pociech?

Dzieci potrzebują zabawek i wszyscy o tym wiemy. Jako że chcemy zapewnić im w życiu to co najlepsze, z wielką przyjemnością wydajemy na nie kolejne pieniądze. W wolnym czasie lub będąc na zwykłych zakupach, przy okazji zaglądamy do punktów z dziecięcymi zabawkami i pozostawiamy w nich spore części swoich wypłat. Na każdym kroku jesteśmy zasypywani reklamami takich produktów. Oglądając film w telewizji, nagle zostajemy od niego odciągnięci i dowiadujemy się, że znana marka właśnie wypuściła na rynek niesamowitą lalkę, która uczy dziewczynki samodzielności i pozwala im wejść w rolę matki. Często nie zastanawiamy się nawet nad wartością takich artykułów. Kupujemy je zupełnie bezmyślnie, zakładając, że postępujemy prawidłowo, tak jak robią zresztą inni rodzice. Musimy jednak nauczyć się w tym wszystkim rozróżniać dobre zabawki traktory od tych złych. A jak to zrobić?

Zapamiętajmy to sobie raz na zawsze – to, co podoba się nam samym i czym sami z chęcią byśmy się pobawili w młodości, niekoniecznie musi zainteresować nasze dziecko. Nie wierzmy bezgraniczne w telewizyjne reklamy. Nie ufajmy producentom, którym zależy na pozyskaniu naszej lojalności i sprzedaniu nam jak największej ilości produktów. Nigdy też nie wydawajmy swoich pieniędzy pod wpływem chwili czy emocji. Buszując po sklepowych półkach, często zachwycamy się różnymi lalkami czy traktorkami i od razu wrzucamy je do swoich koszyków lub wózków, a dopiero po przyjściu do domu okazuje się, że nie są one nawet dostosowane do wieku malca. Tak naprawdę większość producentów zabawek nie zwraca zbyt dużej uwagi na potrzeby czy preferencje samych dzieci. Dla nich najważniejsze jest to, co nam samym się podoba. Dziecko samo nie kupuje dla siebie zabawek – robi to za niego jego rodzic. Z tego powodu my sami potrafimy zachwycić się dosłownie całym asortymentem sklepu z zabawkami, podczas gdy nasze dziecko nie znalazłoby w nim niczego takiego, co od razu mogłoby mu się spodobać.

Jak zatem powinniśmy rozwiązać ten problem z kupowaniem zabawek? Przede wszystkim starajmy się myśleć tak jak nasze dzieci. Zwracajmy uwagę na ich zainteresowania. Patrzmy na to, jakimi zabawkami najchętniej się bawią. Przypatrujmy się temu, co robią w wolnym czasie i do ich własnych zainteresowań dostosowujmy kupowane przedmioty. Możemy nawet zabierać dziecko ze sobą na takie zakupy. Maluch sam bez trudu wskaże ten artykuł, który najbardziej mu się spodoba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here