Katar u niemowlaka. Jak sobie z nim poradzić?

Wielu mamom katar u niemowlaka spędza sen z powiek. Jak go leczyć? Co na katar u niemowlaka będzie właściwe? Czasami wydaje się, że stosowanie leków u niemowlaków nie jest optymalnym rozwiązaniem jednak w niektórych przypadkach nie ma innego wyjścia. Katar jest bardzo uciążliwą dolegliwością, jeśli chodzi o maluszki, ponieważ przez niego mają trudności w oddychaniu, jedzeniu i spaniu. Przez to dzieci są rozdrażnione, zmęczone i marudne.
Co na katar u niemowlaka stosują mamy? Co sugerują lekarze? Jakie leki są skuteczne ? Czy u niemowlaka katar przechodzi sam czy też konieczna jest wizyta u lekarza?
Najczęściej katar u niemowląt wywołują infekcję wirusowe lub też zanieczyszczenia powietrza, znacznie rzadziej są to alergeny. Katar u niemowląt nie jest czymś błahym i nie należy go bagatelizować.
Dla tak małego dziecka niedrożny nos to naprawdę duży problem. Dla rodziców jest to również nie lada wyzwanie, ponieważ przez katar rodzice muszą sprawdzać oddech dziecka, jak i nieprzespane noce. W przypadku kiedy katar utrzymuje się przez dłuższy czas i do tego dziecko zaczyna gorączkować, konieczna jest wizyta u lekarza.
Leczenie kataru u niemowlaka.
Pierwsze co, to powinniśmy spróbować naturalnych sposobów, żeby niepotrzebnie nie faszerować lekami maluszka. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o optymalną temperaturę powietrza w pokoju dziecka. 21 stopni Celsjusza to maksymalna temperatura. Kiedy powietrze w pomieszczeniu jest suche sprzyja to powstawaniu infekcji. Należy wietrzyć pokój malucha kilka razy dziennie. Podczas wietrzenia dziecko nie powinno przebywać w tym pokoju, aby się nie przeziębiło. W zimę kiedy grzeją kaloryfery powietrze często jest przesuszone wówczas co na katar u niemowlaka można zrobić? Można położyć na kaloryferach mokre ręczniki.
Przy katarze pomaga także rozgrzewanie stópek, jak i plecków maluszka. Można do tego użyć olejków eterycznych. Smarując nimi dziecko rozgrzejemy je w ten sposób i ułatwimy mu oddychanie i złagodzenie ewentualnego kaszlu. Należy także nie zapominać o odpowiednim nawadnianiu dziecka, dzięki temu wydzielina z nosa będzie bardziej płynną i łatwiejsza do usunięcia. Dobrym rozwiązaniem są również ziołowe herbatki na przykład z czarnego bzu, owoców dzikiej róży czy też malin. Dla dziecka powyżej roku można dodać do herbaty troszkę miodu o ile nie ma alergii. Miód ma działanie bakteriobójcze, a zarazem wzmacniające. Jednak najlepszym domowym sposobem są inhalacje z soli kuchennej, ponieważ nie wywołują one alergii. Wystarczy wlać do garnka dwa litry wody, dodać dwie łyżki soli i zagotować.
Co na katar u niemowlaka, jeśli chodzi o wyroby farmaceutyczne?
Najważniejsze to, aby dbać o regularne czyszczenie noska przede wszystkim przed i po karmieniu, a także przed spaniem. Można stosować roztwór soli fizjologicznej. Wystarczy zakrapiać nos jedną lub dwiema kroplami roztworu lub też użyć preparatu (najlepiej w sprayu) zawierającego w swoim składzie sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej. Jeżeli to nie pomaga należy podać dziecku krople na katar przeznaczone specjalnie dla niemowlat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here