Do prawdziwej epidemii chorób dochodzi przeważnie podczas jesieni i zimy. Temperatura powietrza spada poniżej zera, pogoda staje się coraz bardziej nieznośna, a nadgorliwi rodzice, próbując zadbać o zdrowie swoich pociech, zaczynają zakładać na ich ciałka grube warstwy bardzo ciepłych ubrań, które doprowadzają wyłącznie do przegrzania. To prosta droga do rozwinięcia się kataru, który dla niemowlaków potrafi być bardzo groźny. Nieleczony może przeistoczyć się nawet w stan zapalny przewodu słuchowego. Tak naprawdę można się nim zarazić na każdym kroku i małe dzieci bezustannie muszą się z nim zmagać. A ile trwa katar u niemowlaka? Jak powinno się go leczyć i czego może być on objawem?
Katar jest chorobą wirusową, którą maluchy zarażają się od innych osób. Wirusy przedostają się do ich delikatnych organizmów i tam zaczynają już „szaleć”. Do zarażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Gdy tylko ktoś w okolicy dziecka kichnie, wirus może przedostać się na ciałko malca i później doprowadzić do pojawienia się kataru. Czasem też dolegliwość może być wywoływana przez inne czynniki. Szczególnie negatywny wpływ na zdrowie dziecka ma chociażby zanieczyszczone otoczenie. W okresie zimy i jesieni ludzie zaczynają palić w swoich domach. Usiłują je bezustannie ogrzewać, przez co dochodzi do powstania sporego smogu w powietrzu. Jest on szkodliwy nawet dla dorosłych, dlatego dziecięcy i nie do końca rozwinięty jeszcze organizm reaguje na kontakt z takimi zanieczyszczeniami bardzo negatywnie. Jeżeli jednak katar nie jest jedynym objawem, a towarzyszy mu uporczywy kaszel, ataki kichania lub dziwna wysypka, może on świadczyć o rozwijającej się alergii. Trzeba to po prostu sprawdzić.
A ile trwa katar u niemowlaka? Jeżeli jest prawidłowo leczony, mija dość szybko. Oczywiście nie da się go pokonać w przeciągu paru dni i niektórzy twierdzą, że nie istnieje żadna skuteczna metoda lecząca ten objaw, jednakże można przynajmniej spróbować ułatwić dziecku życie i pozwolić mu na szybsze opróżnianie wnętrza noska. Nie należy jednak samodzielnie ustalać takiego leczenia. Należy zgłosić się z dzieckiem do pediatry i zastosować się do jego zaleceń. Rzadko kiedy w takich przypadkach lekarze przepisują dzieciom mocniejsze antybiotyki. Są one bardzo pomocne, ale oddziałują wyłącznie na choroby wywoływane przez bakterie. Katar jest chorobą wirusową, dlatego leczenie go antybiotykami nigdy nie przyniesie dobrych rezultatów. Zbyt częste sięganie po antybiotyki nie zakończy się zresztą dobrze. Przyzwyczajony do nich organizm z czasem przestanie na nie zupełnie reagować, a gdy dojdzie w nim do rozwinięcia się poważniejszych chorób, trudno je będzie jakkolwiek wyleczyć.
Żadnego niepokojącego objawu świadczącego o gorszym stanie zdrowia dziecka nie powinno się bagatelizować. Mimo iż katar nie jest uznawany za poważną chorobę, jeżeli rozwinie się on w organizmie maluszka, należy go jak najszybciej wyleczyć. W przeciwnym wypadku stan dziecka zacznie się coraz bardziej pogarszać, wystawiając je na ciężką próbę.