Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka?

Rodzice powinni się interesować tym, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka. W pierwszych miesiącach życia, dziecko nie ma zbyt dużych wymagań i całkowicie wystarcza mu naturalne mleko mamy, zawierające bogactwo cennych wartości odżywczych. Warto wiedzieć o tym, że kobiece mleko jest dla dziecka znacznie lepszym wyborem, niż gotowe, kupne mleko w proszku. Każda świeżo upieczona mama powinna dowiedzieć się, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka. Kiedy maluch przychodzi na świat, bardzo łatwo jest zaspokoić jego potrzeby żywieniowe, ale to bardzo szybko ulega zmianie i już w wieku pół roku większość dzieci czuje potrzebę, aby spożywać pierwsze stałe posiłki. Co prawda, na samym początku są to bardzo proste dania, ale stopniowo będą one coraz bardziej przypominały posiłki dorosłych ludzi.
Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Właściwie, każdy rodzic podejmuje tę decyzję w innym momencie. Niektórzy decydują się na podawanie dziecku jabłuszka lub gotowanej marchewki już w czwartym miesiącu życia, inni natomiast czekają, aż maluszek będzie miał siedem, a nawet osiem miesięcy. Bardzo wielu rodziców nie wie dokładnie, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka, więc kierują się własną intuicją oraz poradami najbliższych. Doświadczone mamy mają odmienne zdania na ten temat. Niektóre radzą, aby podawać pierwsze posiłki jeszcze przed ukończeniem przez dziecko pół roku życia, inne natomiast zupełnie się z tym nie spieszą i uważają, że lepiej jest poczekać.
Decyzja, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka, należy przede wszystkim do jego rodziców. W wielu rodzinach to mama dziecka jest odpowiedzialna za jego odżywianie. Dlatego musi ona dobrze wiedzieć, co jest mu potrzebne na każdym etapie rozwoju. W tym celu może przykładowo poczytać różnego rodzaju poradniki dla rodziców, zawierające mnóstwo niezbędnych informacji o odżywianiu i nie tylko.
W książkach o dzieciach znaleźć można odpowiedź na pytanie, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka i w jaki sposób zrobić to najlepiej. Wiele mam popełnia ogromne błędy, które trudno później cofnąć. Pierwszy rok życia dziecka jest wyjątkowo istotny, dlatego należy bardzo ostrożnie podejść do rozszerzania jego diety. Maluszek powinien na tym etapie mieć bogatą i wartościową dietę, niedopuszczalne jest natomiast podawanie mu niezdrowych produktów. Warto sprawdzić, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka. Lepiej nie robić tego zbyt wcześnie, gdyż wtedy dziecko ma jeszcze słabo rozwinięty układ pokarmowy i nie będzie sobie radzić z trawieniem pokarmu. Poza tym, w pierwszych miesiącach życia, noworodek wcale nie potrzebuje dodatkowych składników odżywczych, gdyż wszystkie niezbędne dla niego wartości są zawarte w mleku mamy.
Rodzice mogą sprawdzić, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka, uruchamiając internet. Istnieje wiele portali internetowych o małych dzieciach, na których można znaleźć odpowiedź na takie pytanie. Wielu rodziców szuka porady i pomocy właśnie w internecie. To bardzo bogate źródło wiedzy, z którego chętnie czerpią nawet doświadczone mamy i nie tylko one!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here