Mierzenie temperatury u niemowlaka

Gorączka u niemowlaka jest sygnałem, którego nie wolno lekceważyć. Każde, nawet najmniejsze podwyższenie temperatury u dziecka, powinno być skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu.
Przed wybraniem się do specjalisty, w pierwszej kolejności wykonaj pomiar temperatury w domu. Istnieje kilka sposobów na to, jak mierzyć temperaturę u niemowlaka. Większość rodziców bezbłędnie rozpoznaje pierwsze symptomy gorączki obserwując zachowanie malucha. Dziecko jest niespokojne, płacze lub jest mniej kontaktowe, na twarzy pojawia się rumieniec; wówczas pierwszym i słusznym odruchem jest przyłożenie ręki do czoła dziecka i sprawdzenie temperatury metodą palpacyjną. Badania wykazują, że poprzez dotyk, mamy są w stanie określić ciepłotę ciała dziecka z dokładnością nawet do 0,5ºC.
Innym, bardziej dokładnym sposobem jest oczywiście użycie termometru. W zależności od posiadanego przyrządu, dobierz właściwą metodę pomiaru. Najbardziej zalecanym przez specjalistów sposobem jest pomiar doodbytniczy, z uwagi na jego największą dokładność. W tym celu użyj termometru elektronicznego. Termometry rtęciowe zostały wycofane ze względów bezpieczeństwa (toksyczna rtęć), dlatego jeśli posiadasz go w swojej domowej apteczce, zrezygnuj z jego stosowania.
Uprzednio umyty termometr elektroniczny posmaruj oliwką lub tłustym kremem, aby ułatwić wprowadzenie przyrządu do pupy dziecka. Pamiętaj, że temperatura mierzona w tym miejscu jest podwyższona o 0,5 ºC, dlatego odejmij tę wartość od uzyskanego wyniku.
Jeśli posiadasz termometr bębenkowy na podczerwień, wsuń delikatnie jego końcówkę do ucha dziecka. Wykrywa on temperaturę w kanale ucha, dlatego tak wykonany pomiar dokładnie odzwierciedla ciepłotę ciała. Pomiar trwa zaledwie sekundę. Jest to jednak dość niedogodna metoda pomiaru, zwłaszcza u malutkich dzieci. Temperaturę można również zmierzyć w ustach dziecka. W tym celu z pomocą przychodzą nam termometry w smoczku. Wykonane z silikonu i charakteryzujące się anatomicznym kształtem są bezpieczne i teoretycznie łatwe w użyciu.
W praktyce zdarza się jednak tak, że pomiar jest niemalże niemożliwy do wykonania, ponieważ dziecko wypluwa smoczek. Dodatkową przeszkodą do mierzenia temperatury tym urządzeniem jest np. ząbkowanie malucha. W przypadku wykonaniu pomiaru w ustach, pomiar temperatury może być rożny od faktycznej, dlatego zalecane jest, aby od wyniku odjąć 0,3 ºC.
Istnieje jeszcze metoda mierzenia temperatury, jednak z uwagi na jej orientacyjny charakter, nie jest zalecana przez lekarzy. Mowa o paskowych termometrach, łatwych i wygodnych w użyciu. Można nimi w szybki i bezstresowy sposób zmierzyć temperaturę dziecku, pamiętając przy tym, iż to urządzenie podaje pomiar w sposób niedokładny.

Mierząc temperaturę ciała dziecka do 1 roku życia, wiedz, że prawidłowa jej wartość waha się 36 do 37ºC. Te różnice wynikają z braku ukształtowanego w pełni sytemu termoregulacji, dlatego nie każde odchylenia temperatury należy przypisywać rozwijającej się infekcji. Za gorączkę uznaje się stan, w którym temperatura ciała niemowlaka przekracza wartość 38,1ºC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here