Przedszkole-skarbnica wiedzy

Przedszkole odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. Jest bardzo ważnym etapem w jego rozwoju i aby ten rozwój przebiegał harmonijnie każdy maluch powinien uczęszczać do przedszkola.
Wiele matek uważa, że przedszkole to źródło bakterii i zarazków i dlatego nie zapisuje do niego swojego dziecka. Taki maluch pozostaje zazwyczaj pod opieką babci bądź niani i nie uczęszcza do przedszkola.
Matki sądzą, że w skoro w przedszkolu są tak liczne grupy, to nikt nie poświęci jej dziecku tyle uwagi co kochająca babcia czy niania. Obawiają się też, jak jej maluch sobie poradzi w przedszkolu, skoro jest jeszcze taki mały i niesamodzielny. Przecież w domu jest bezpieczny, z dala od tych wszystkich głośnych i rozrabiających dzieci, z dala od chorób, od tylu nieprzyjaznych mu sytuacji. Takie matki często swoją nadgorliwością wyrządzają dziecku ogromną krzywdę. Próbują go chronić przed całym światem, chowając pod bezpiecznym kloszem. W ten sposób dziecko nigdy nie nauczy się samodzielności, rozwiązywania swoich problemów, radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
To właśnie przedszkole jest swojego rodzaju szkołą życia i przetrwania dla małych dzieci. Dzieci w przedszkolu od najmłodszych lat uczą się samodzielności. Dokonuje się to podczas naturalnego procesu podczas ubierania się i rozbierania w szatni przedszkolnej czy po leżakowaniu. Nauczyciele przedszkolni nie wyręczają dzieci w tych czynnościach jedynie kontrolują ten proces i w miarę potrzeby pomagają dzieciom.
Podczas swojego pobytu, dzieci w przedszkolu nabywają wiele cennych umiejętności wiadomości. Uczą się funkcjonowania w grupie, nawiązywania prawidłowych relacji z rówieśnikami.
Przedszkole jest świetnym miejscem na pokonywanie problemów związanych z nieśmiałością dzieci. Do przedszkola często przychodzą dzieci nieśmiałe, wycofane, lękliwe. Nie odzywają się one do swoich kolegów, a do pań odpowiadają krótkimi, pojedynczymi wyrazami.
Początkowe przedszkole ich przeraża, osacza, lecz z każdym dniem obcując z innymi dziećmi stopniowo się otwierają i zaczynają wspólnie bawić się z innymi dziećmi. To dla nich swoista terapia i gdyby zostały w domu z babcią, to na pewno tej bariery nie udałoby im się pokonać.
Dzieci w przedszkolu mają również możliwość rozwoju swoich talentów i zdolności poprzez szereg zajęć organizowanych w przedszkolu. Mogą to być zajęcia rytmiczne, plastyczne, artystyczne. Dzięki nim dzieciaki mają zapewniony wszechstronny rozwój.
Przedszkole to istna skarbnica wiedzy, przygotowuje maluchy, a później starszaki do szkoły. To właśnie w przedszkolu dzieci uczą się liczyć, poznają literki, zaczynają samodzielnie czytać.
Nabywają wiele cennych umiejętności niezbędnych do nauki w szkole.
Początkowo są to tylko proste ćwiczenia grafomotoryczne, szlaczki, które ćwiczą rączkę dziecka i przygotowują ją do nauki pisania. Później w starszych grupach starszaki uczą się głoskować i sylabizować, co jest niezbędne w późniejszym etapie nauki czytania. Niektóre zdolniejsze przedszkolaki próbują samodzielnie czytać już krótkie, proste teksty.
Mając do wyboru pozostawienie dziecka w domu lub zapisanie go do przedszkola, bez wątpienia ta druga opcja jest zgodna polecenia. Nic nie przygotuje lepiej do szkoły i do funkcjonowania w grupie rówieśniczej niż właśnie przedszkole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here