Rozszerzanie diety niemowlaka

Rozszerzanie diety u niemowlaka to ważny moment w jego życiu. W końcu do tej pory znał tylko smak mleka mamy. Mówi się, że do 6 miesiąca życia maluch powinien być karmiony tylko piersią. Rozszerzenie diety powinno nastąpić więc po 6 miesiącu życia (choć niektórzy mówią, że już w 4-5 miesiącu), jednak dziecko nadal powinno dostawać mleko od matki do ok. 12 miesiąca życia. Oczywiście, jak we wszystkim, zdania są podzielone, a wytyczne stowarzyszeń pediatrycznych zmieniają się z biegiem lat i różnią się w zależności od kraju.
Świeży rodzice zastanawiają się często, w jakiej kolejności wprowadzać produkty do diety dziecka. Jest to szczególnie trudne przy pierwszym dziecku, potem już lepiej się orientujemy. Od kiedy maluch może jeść owoce? Kiedy zacząć podawać mu zboża? Od kiedy jajko dla niemowlaka? W głowach rodziców pojawia się mnóstwo pytań. Zalecane wytyczne niby są określone, ale często się zmieniają, różnią się w zależności od państwa i organu, który te wytyczne wydał. Przykładem może być Polska i Hiszpania. W naszym kraju pierwszym podawanym owocem jest zazwyczaj jabłko a w Hiszpanii pomarańcza. Jest to o tyle szokujące, że w Polsce mówi się, żeby z cytrusami czekać dłużej, bo mogą uczulać. Wyjaśnieniem tej kwestii jest fakt, że najpowszechniejszym lokalnym owocem w naszym kraju jest właśnie jabłko, a w Hiszpanii pomarańcza. To wytłumaczenie wydaje się dość logiczne.
Dlaczego w ogóle ważne jest rozszerzenie diety niemowlaka?
Jest to w pewnym sensie dostosowanie się do rozwoju dziecka. Do pewnego momentu wartości odżywcza zawarte w mleku matki wystarczają. Potem dziecko potrzebuje już więcej tych wartości. Jest to związane z jego rozwojem psychoruchowym. Zaczyna w końcu być coraz bardziej samodzielne i ruchliwe. Najpierw siada, potem raczkuje, aż w końcu stawia pierwsze kroki. Samo mleko nie dałoby mu na to wszystko sił. Dlatego na ten moment przyjęte jest, że wprowadzenie nowych produktów należy rozpocząć między 4 a 6 miesiącem życia niemowlaka. Trzeba to robić powoli i stopniowo. Maksymalnie 1 nowy pokarm dziennie. Musimy też obserwować naszego malucha, patrzeć jak reaguje na podawane jedzenie. Muszą to też być małe ilości np. kilka łyżeczek. Dla małego człowieka, który do tej pory pił tylko mleko i tak będzie to szokiem. Trzeba więc robić wszystko, aby ten szok zminimalizować.
Najlepiej zacząć od wprowadzania warzyw, oczywiście w formie papki. Muszą być dobrze ugotowane, a następnie zmiksowane. Można zacząć od gotowanej marchewki, ziemniaków, dyni albo cukinii. Następnie kaszki ryżowe lub zbożowe oraz owoce. Potem można wprowadzać mięso oraz ryby, oczywiście jeśli w ogóle chcemy podawać je swoim dzieciom. Coraz więcej rodziców decyduje się na dietę wegetariańską dla swoich pociech. Kiedyś było to nie do pomyślenia, dzisiaj nawet wielu pediatrów i dietetyków popiera taki sposób żywienia. Jest to jednak prywatna decyzja rodziców, którą należy uszanować.
Warto pamiętać, by rozszerzając powoli dietę nadal karmić dziecko mlekiem z piersi. Jest to bardzo ważne dla jego rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here