Zdrowie niemowlaka

Internet to niesamowite źródło wiedzy z każdej dziedziny. Obecnie mało kto ma w domu wielotomowe encyklopedie lub słowniki. Wszystko to jest obecnie w sieci, dostępne od ręki. Opasłe tomy nie kurzą się już na półkach, jest też więcej miejsca w domu. Korzyści płynących z internetu jest całe mnóstwo. Stanowi nie tylko źródło wiedzy, ale i rozrywki.
Mnóstwo ludzi wyszukuje w internecie informacji na temat różnych chorób i radzenia sobie z nimi. Gdy nie wiemy co znaczą nasze objawy, często pierwszym krokiem jest wpisanie odpowiedniej frazy w wyszukiwarkę. Jest to dobry sposób na zaczerpnięcie jakiejś wiedzy, szczególnie że na wizytę u lekarza z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) czeka się nie raz miesiącami. Pamiętajmy jednak, że internet nie zastąpi fachowej opieki lekarskiej, nie możemy wierzyć też we wszystko co tam przeczytamy. Niemniej jednak możemy tam znaleźć dużo przydatnej wiedzy, trzeba jednak wiedzieć gdzie i jak szukać.
Porad w Google szukają wszyscy. Młodzież szuka informacji np. na temat radzenia sobie z trądzikiem, pokonania nieśmiałości. Dorośli i studenci szukają m.in. wskazówek żywieniowych, przepisów kulinarnych, porad zdrowotnych. Rodzice, szczególnie ci młodzi i świeży, poszukują często informacji dotyczących noworodków i niemowlaków: jak je karmić, jak leczyć, jakie zabawki im kupować itp. Dużo ojców i matek zastanawia się nad takimi kwestiami jak: biegunka u niemowlaka – kiedy do lekarza, co robić w przypadku kataru u noworodka, jakie leki podawać dziecku. Są to ważne rzeczy i dobrze, że są na wyciągnięcie ręki. Do wszystkiego należy jednak podchodzić z rozumem, a wyszukane informacje konsultować z rodziną, znajomymi albo lekarzami. Można też weryfikować podane porady lub informacje, czytając artykuły na wielu stronach internetowych. Takie rozwiązanie jest bardzo mądre. Dzięki temu możemy się upewnić czy przeczytania informacja jest wiarygodna. Im częściej ona występuje, tzn. na wielu stronach, możemy przyjąć, że jest prawdziwa. Oczywiście cały czas trzeba mieć otwarty umysł i myśleć samodzielnie. Nie możemy nikogo obarczać winą, za nasze czyny i powzięte kroki. Traktujmy więc wszystkie przeczytane rzeczy z rozsądkiem, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie, a już zwłaszcza, zdrowie naszych dzieci.
Należy bacznie obserwować zdrowie niemowlaka i być wyczulonym na wszystkie podejrzane i nietypowe objawy i zachowania. Tak małe dziecko nie jest nam w stanie powiedzieć, co mu dolega ani że źle się czuję. Przeważnie reaguje więc płaczem, nie chce spać, nie uśmiecha się, wydaje się zachowywać nietypowo. Oczywiście płacz może być też po prostu oznaką głodu lub potrzeby bliskości – wzięcia na ręce, przytulenie, kołysania. Warto na pewno obserwować kupkę maluszka, ważna jest zarówno regularność, jak i kolor. Podejrzanym objawem może też być wysypka lub zaczerwienienie. Trzeba uważnie obserwować wszelkie pojawiające się zmiany skórne. Gdy dziecko ma gorączkę, katar lub kaszel lepiej od razu wybrać się do lekarza. Ze zdrowiem niemowlaka nie ma żartów i warto dmuchać na zimne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here