Sen u noworodka

Mówi się, że niemowlę powinno spać około 16-20 godzin na dobę. Powinno, bo jak dla mnie to tylko w teorii, którą nie wiem kto wymyślił. Szczerze, kiedy jeszcze nie byłem rodzicem, to takie miałem przekonanie. Stąd dosyć szybko razem z partnerką podjęliśmy decyzję o dziecku. W sumie, jak bym wiedział jak to wygląda w praktyce, to chyba bym się dłużej zastanawiał… Nie, no teraz to żartuję. Tylko rzeczywiście, że z tym snem u niemowlaka jest naprawdę różnie. Słyszałem od znajomych, że ich dzieci śpią i jedzą i tak na okrągło. No i tu by się zgadzało. Moja pociecha też tak ma: śpi 20 minut, a później je 1,5 godziny, przebieranie pieluchy i od nowa.
Niestety, ale rodzice muszą być przygotowani do tego, że ich noworodek może nie być typem śpiocha. Czasem wynika to po prostu już z predyspozycji i potrzeb dziecka. Niektóre dzieci śpią po trzy godziny (!), a inne niestety dwadzieścia minut i to dlatego, że po prostu więcej nie potrzebują.
Jednakże czasem bywa tak, że noworodek nie chce spać, gdyż jest tego głębsza przyczyna.
Oto kilka powodów przez które dzieci nie mogą spokojnie spać:
– kolka- czyli ból brzuszka niemowlaka. Dziecko przy tym płacze, podkurcza nóżki, jego brzuch jest twardy, jest bardzo niespokojne i dodatkowo nic nie jest w stanie go uspokoić. Kolki są dużym problemem, gdyż tak naprawdę nie ma na nie lekarstwa. Kolka jest bólem, wynikającym z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka i mija sama, przeważnie około 5-6 miesiąca życia.
– brak bliskości mamy/opiekuna- pierwszym najlepiej wykształconym zmysłem niemowlaka jest węch i właśnie dzięki niemu dziecko rozpoznaję mamę, przy której czuje się bezpiecznie. Dlatego kiedy nie ma jej w pobliżu, noworodek może być niespokojny, budzić się z płaczem, którym nawołuje do jej przyjścia.
– hałas- niektóre dzieci są bardzo wrażliwe na różne odgłosy, zwłaszcza nagłe takie jak: szczekanie psa bądź dźwięk jakiegoś przedmiotu, który spadł na podłogę. Nie da się wyeliminować wszystkich odgłosów w domu, warto jednak od początku, w momencie snu niemowlaka, przyzwyczajać go do lekkiego natężenia głośności, takiego jak np. ciche rozmowy członków rodziny.
– brudna pielucha i podrażniona pupa – niemowlę ma niezwykle wrażliwą skórę i musimy pamiętać o regularnej zmianie pieluch. W momencie, kiedy dziecko ma brudną pieluszkę może odczuwać dyskomfort i dlatego po nawet kilku minutach snu może się budzić. Odpowiednia higiena pupy niemowlaka to podstawa. Po każdorazowej zmianie pieluchy warto przemyć ją zwykłym wacikiem nasączonym przegotowaną wodą, a następnie wytrzeć suchą chusteczką. Można stosować różne preparaty, ale myślę, że dopiero w momencie, kiedy na powierzchni skóry pojawiły się już jakieś zmiany, gdyż nie ma co obciążać zdrowej skóry jakimiś maściami. Dobrze na podrażnioną skórę sprawdza się sposób naszych mam i babć, czyli posypanie pupy odrobiną mąki ziemniaczanej.
Niemowlę jest bardzo wrażliwe i na jego sen może wpływać wiele czynników, w tym także o podłożu zdrowotnym. W tedy trzeba udać się do pediatry, który w pełni zdiagnozuję dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here