Niemowlaki mają to do siebie, że nie potrafią wyrazić swojego zdania. Dlatego ich rodzice powinni otoczyć ich szczególną opieką oraz uwagą, dzięki której będą wiedzieć co potrzeba w danej chwili dziecku.
Nieodpowiednia opieka lub niekiedy nieuwaga mogą spowodować przeziębienie lub złapanie jakiegoś wirusa przez niemowlaka. Skutkiem tego może być chrypka u niemowlaka.
Przyczyną takiej chrypki u niemowlaka mogą być problemy występujące w okolicy górnych dróg oddechowych, czyli może to być zapalenie krtani lub gardła. Dodatkowo dziecko może odczuwać drapanie w gardle, pieczenie w krtani czy mieć kaszel.
Występujące kłopoty z oddychaniem u niemowlaka to se sygnał, że trzeba udać się do lekarza, ponieważ nawet niegroźna chrypka może być przyczyną większej choroby. Dlatego że niemowlęta są szczególnie podatne na infekcje i choroby to trzeba dołożyć szczególnych starań aby nie kontaktować dziecka z miejscem zarażania.
Chrypka u niemowlaka – jak leczyć?
Samo leczenie nie należy do prostych, ponieważ głównie opiera się na wyeliminowaniu guzków powstałych wskutek długiego płaczu. Bardzo często chrypka u niemowlaków występuje z powodu długiego i głośnego płaczu. Jeśli płacz ten trwa bardzo długo to może doprowadzić do obrzęku strun głosowych no i chrypki. Większość dzieci wyrasta z płaczliwości – wówczas głos wraca do normy. Jednak jeśli okres takiego głośnego i długiego płaczu trwa bardzo długo, to niestety może zakończyć się to powstawaniem guzków na strunach głosowych.
Powstałe guzki mają to do siebie, że uniemożliwiają prawidłowe domknięcie strun głosowych niemowlaka, w efekcie czego powstaje chrypka. Leczenie guzków u niemowląt jest niestety bardzo trudne. Aby je wyleczyć należałoby na dłuższy czas nie wydawać dźwięku a niestety u niemowlaków jest to prawie, że niemożliwe. A przynajmniej bardzo ciężkie do wykonania.
W chwili pojawienia się chrypki należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Przy chrypce dziecko zazwyczaj ma dodatkowo problemy z oddychaniem i połykaniem pokarmu. Dlatego tym bardziej trzeba szybko reagować. Taką ostatecznością jest umieszczenie rurki w ciele dziecka. Jednak wykonuje się to przypadku gdy dziecko ma poważne problemy z oddychaniem.
Lekarz ma za zadanie zbadać gardło i jamę ustną. Dodatkowo może zlecić takie badania jak: laryngoskopia, wymazy z gardła czy prześwietlenie szyi, a także badanie krwi. Badania te pomogą ustalić główną przyczynę chrypki i pomóc w walce z nią.
Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza w momencie, gdy dostrzegamy jakieś objawy choroby u niemowlaka. Nieleczone w porę objawy mogą zakończyć się poważniejszą chorobą, którą będzie gorzej wyleczyć. Zatem trzeba reagować w czas. Warto także uczyć się metod uspokajających dziecko, dzięki którym będzie lepiej ukoić nerwy maluszka i niemowlę nie będzie narażało swoich strun głosowych na jakieś infekcje czy inne choroby. Choroba niemowlaka jest także ciężka dla rodziców, dlatego warto unikać wszystkich sposobności, z powodu których niemowlę mogłoby się zarazić.