Trening w ciąży

Ciąża a aktywność fizyczna – oto jest dylemat. Ciąża to okres trwający zazwyczaj około dziewięciu miesięcy, trwający od zapłodnienia do narodzin dziecka. Jest to szczególny okres nie tylko z punktu widzenia dziecka, ale również matki. W internecie można znaleźć wiele mitów na temat tego, w jaki sposób kobieta powinna przygotować się do porodu. Bardzo ważne w tym okresie jest zwiększenie podaży kalorii dostarczanych z pożywienia oraz utrzymywanie diety bogatej w składniki odżywcze i witaminy. Szczególne ważne jest unikanie wysoce przetworzonych produktów oraz tłuszczy nasyconych. Przez długi okres popularne było podejście zachęcające przyszłe matki do jak najmniejszej aktywności fizycznej, która mogłaby w jakikolwiek sposób zagrozić zdrowiu dziecka. Jednakże, na podstawie wielu badań możemy śmiało obalić ten mit i otwarcie przyznać, że aktywność fizyczna w okresie ciąży nie tylko nie zagrozi życiu dziecka, a nawet może mieć bardzo pozytywny wpływ na jego przyszły rozwój.

Jak ćwiczyć z niemowlakiem?

Wiele kobiet, w szczególności te, w których życiu sport odgrywa dużą rolę, mają wiele dylematów związanych z ich treningami podczas dziewięciu miesięcy ciąży. Z jednej strony nie chcą rezygnować z ulubionych aktywności fizycznych, z drugiej jednak, boją się zaawansowanych i ciężkich sesji treningowych, które mogłyby choć w najmniejszy sposób zaszkodzić dziecku. Naszym zdaniem mądre treningi, zachowane w granicach rozsądku i pewnych zasad mogą być wykonywane nawet do zaawansowanego stadium ciąży.

Zasady, którymi warto się kierować.

Przede wszystkim zamiast samu podejmować decyzję, warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który może podejść indywidualnie do sprawy i rozważyć wszystkie możliwości w przypadku danej kobiety. Pomimo tego, że ćwiczenia mogą pomóc w prawidłowym rozwoju dziecka, trzeba być świadomym, że nie mogą być ona zbyt ciężkie i intensywne. Lekarze w większości przypadków zalecają ćwiczyć około 30 minut dziennie. Jeżeli kobieta wcześniej miała dużą styczność ze sportem to może nieco wydłużyć ten czas kosztem intensywności. W przypadku treningów w okresie ciąży, trzeba jeszcze szczególniej niż normalnie pamiętać o częstym nawadnianiu.

Jak ćwiczyć ?

Istnieje wiele różnych sposobów, które pozwalają nam pozstanie w dobrej formie przez całe nasze życie. Jeżeli nie występują żadne przeciwwskazania, na co dzień możemy podejmować się prób uprawiania każdego sportu. Sytuacja ta zmienia się nieco w przypadku kobiet, które są w ciąży. O ile kobieta już wcześniej pozostawała aktywna i uprawiała jakiś sport, nie musi z reguły szukać żadnego zamiennika, a tylko odpowiednio dostosować intensywność i ilość czasu spędzonego na ćwiczenia. Jednak w przypadku kobiet, które postanawiają zacząć ćwiczyć właśnie w okresie ciąży, lub wcześniej robiły to nie regularnie, trzeba być szczególnie uważnym na znaki jakie wysyła nam organizm. Najlepszym sposobem na utrzymanie aktywności fizycznej podczas ciąży wydaje się być pływanie lub aerobik wodny. Innym dobrym sposobem może być delikatne bieganie lub joga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here